| geolovesedward a întrebat:

Zilele trecute am mancat niste struguri stropiti (nu am putut sa ii spal) si piersici stropite.Seara am inceput sa am mancarimi pe brate si obraji-gat. L-am intrebat pe vecinul meu care este doctor si el m-a consultat si mi-a zis ca am facut o urticarie. Mi-a zis sa iau timp de 3 zile cate 2 pastile Claritine si apoi, pana imi trece, cate una pe zi.Deja am luat cate 2 pe zi si am inceput sa iau doar una pe zi.Totusi aseara am avut o stare de ameteala si greata, si dimineata pe la 5 am vomat.Am facut si febra si de ieri ma simt. moale. fara putere si ma doare capul ca si cum ar fi un foc in spatele ochilor ce se extinge spre tample.Senzatia de greata persista desi am baut apa cu sare si mai tarziu un ceai de menta fara zahar. Daca ma ridic de pe pat imediat ametesc si greata devine mai mare. Ce pot sa fac? E cumva vreo reactie adversa la Claritine? Ce as putea face sa imi treaca mai repede pentru. ca nu stiu cat mai pot suportasad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| BGDs a răspuns:

Reactii adverse
La dozele zilnice recomandate de 10 mg, Claritine nu are proprietati sedative, relevante din punct de vedere clinic. Cele mai comune efecte adverse raportate includ: stare de oboseala, cefalee, somnolenta, senzatie de uscaciune a gurii, tulburari gastrointestinale precum greata, gastrita si, de asemenea, simptome alergice, cum este exantemul. in cazul administrarii de claritine tablete, s-a raportat foarte rar aparitia alopeciei, anafilaxiei si a perturbarilor functiei hepatice. In mod similar incidenta reactiilor adverse asociate tratamentului cu claritine sirop este comparabila cu cea constatata in cazul administrarii placebo. In cadrul studiilor clinice controlate, la copii, incidenta cefaleei, sedarii si nervozitatii, atribuite administrarii produsului, reactii adverse constatate in cazuri rare, a fost similara cu cea observata in cazul administrarii placebo.

Roaga-l pe vecinului tau doctor sa iti ia tensiunea si sa te tina sub observatie