| AcTy a întrebat:

Stari ameteala si stari de greata dupa 2 saptamani de alcool a cate 3 beri pe noapte si cate 5 ore dormite pe seara, am inceput sa renunt la alcool si sa dorm cate 8 ore pe zi, incep sa ma simt mai bine, dar uneori tot simt ca am ameteli si stari de greata (dupa 3 zile de pauza alcool si somn)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| StrongHeart a răspuns:

E foarte bine ca ai renuntat, e un pas mare, daca te tii de treaba asta o sa ajungi departe.Eu cand am renuntat la alcool mi s-a schimbat viata, in bine.Inclusiv programul de somn, nu mai este asa haotic, nu este normal sa pierzi nopti si sa dormi ziua.
Orice om trebuie sa aiba o rutina ca sa functioneze normal.
Ai nevoie sa te hidratezi, deci tine o sticla de apa rece cu tine tot timpul, este caldura care poate fi motivul migrenelor.
Mananca sanatos, bea multa apa si fa miscare, asta e singura reteta pentru o viata sanatoasa.

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

După 3 luni de pauză o să te simți și mai bine.

| AcTy explică (pentru sadrian46):

Este normal sa mai am ameteli uneori si stari de greata?

| sadrian46 a răspuns (pentru AcTy):

Întrebi dacă este normal, după ce ai făcut un lucru anormal.
Alcoolul este o otravă. Că oamenii nu conștientizează asta și nu le pasă este treaba lor.
Pe unii îi afectează mai tare, este cazul tău. Distruge. Trebuie să lași corpul să repare ce s-a distrus. Asta necesită timp.

| Carolina1972 a răspuns:

Dupa maxim doua luni nici nu o sa iti mai trebuiasca