| denismaria92 a întrebat:

Hey,

Zilele trecute mi-am masurat tensiunea. Aveam 11 cu 7, insa pe tensiometru imi arata si pulsul, si anume 100. Mi se pare un pic cam mare. De fiecare data cand imi masor tensiunea, foarte rar am pulsul mai mic de 100. Tin sa mentionez ca nu fumez, beau alcool foarte rar, nu beau cafea, dar in schimb beau Coca-Cola. De asemenea, mentionez ca tatal meu ia tratament pentru tensiune, pentru a o mentine normala.

Aveti experiente cu astfel de valori ale pulsului? Credeti ca sunt predispusa la boli cardio-vasculare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Ar fi bine sa o mai raresti cu Coca-Cola, mai ales pentru ca ai antecedente in familie, deci e foarte probabil ca la o varsta inaintata si tu sa ai probleme cu tensiunea (bolile de inima se transmit ereditar). O jumatate de Coca-Cola are cofeina aproape cit o cafeluta, asa ca de aceea ai pulsul marit. Si asta te poate duce mai devreme la o boala de inima. Ca si stress-ul, lipsa miscarii zilnice, noptile pierdute, sau alimentatia necorespunzatoare. Predispusa esti. Dar depinde de tine daca ajungi acolo sau nu.
Eu am experiente cu pulsul marit. Si eu am antecedente in familie, mama mea e cardiaca. Insa la mine 4 ani de sport facuti in tinerete, si miscarea zilnica (uneori fac si 60 de km pe zi cu bicicleta) isi spun cuvintul. Pot avea pulsul 80-90 fara cea mai mica problema, cand aveam antrenamente grele, antrenorul ne invatase sa ne luam pulsul, si ne punea sa il luam pe 10 secunde imediat dupa efort sustinut, si apoi pe unii dintre noi ne intreba cit am avut, si cel mai mult a fost de 36!, adica 216 batai pe minut, insa de regula la toti era undeva la 180-190 de batai pe minut, simteam cum imi bate inima, insa nu era nici cea mai mica problema. Au trecut anii, acum am 46, si acum a inceput sa ma supere inima uneori, dar am adunat niste ani de stress teribil, am avut si multe nopti nedormite (am lucrat mult ca paznic), si nici cu alimentatia nu am stat prea bine. Insa un lucru am observat ca face foarte bine, miscarea, pe care au tot adus-o medicii in discutie pe cand eram in spital internat pentru un set de analize. Spuneau ca miscarea e fundamentala pentru sanatatea inimii si a organismului. Si eu stiu ca atit timp cit voi putea sa ma misc, sa am o viata activa, va fi bine pentru mine. Si poate fi bine si pentru tine. Deci, fa miscare cit mai multa, daca poti, apuca-te de un sport. Beneficiile le vei vedea si tu, plus ca vei fi protejata de ceea ce ereditar esti predispusa sa ai.

| Violleta2022 a răspuns:

Ai o tensiune foarte foarte buna!
Nu vad nici o problema!
Pulsul este ridicat intr-adevar din cauza consumului marit de coca-cola, dar daca elimini coca cola, iti revii la normal.
Ai aici explicatiile unui medic despre consul de coca-cola, asa ca, judeca si singura daca merita sa o mai consumi ori nu:
http://www.contraboli.ro/ce-se-intampla-daca-bei-o-coca-cola-acum/

| Alicezzz a răspuns:

Nu mi se pare ceva relevant pentru ca pulsul bataile inimi sunt intre 60 si 100 parametri normali. Daca ai vre un dubiu mergi la medic cardiolog pentru un control de rutina. Bafta!