| SorinSory47 a întrebat:

Eu am pulsul intre 80 și 95 batai pe minut. Dar câteodată ajunge și la 130 bpm. Mi-e foarte frica am citit pe net de moarte subita din cauza pulsului și mă gândesc numai la asta. Menționez că nu fumez, nu beau alcool, nu beau băuturi energizante. E posibil să fie totul pe fond psihic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

De obicei aceste valori apar dupa ce depui efort destul de mare. Tu cand iti iei pulsul?

| Anddreee a răspuns:

De obicei când lumea caută răspunsuri pe internet pentru o problemă posibilă medicală găsesc numai boli grave, cancer și condiții de genul. De aceea cel mai bine este să consulți un medic care îți poate face anumite verificări pentru a fi sigur de ce problemă ai și să nu-ți mai faci gânduri negre că ai să mori subit.
Un puls crescut cred că poate fi și ca o cauză a unei alimentații mai nesănătoase, dar și stres, agitație sau de la un efort fizic
Dacă problema persistă cred că cel mai bine este să apelezi la un medic

| Violleta2022 a răspuns:

Nu ai de ce sa-ti fie frica, este perfect normal sa urce atat de mult cand faci sport sau alte activitati care te solicita, la varsta ta.
Daca ai avea vreo 80 de ani si inima imbatranita, as intelege frica, dar nu este cazul la tine.
Vorbim de puls, nu de tensiune arteriala, aici!

| NGheorghe a răspuns:

Este super normal ca pulsul sa creasca in situații de frica. In cazul tău, sa îți fie frica de pulsul tău care creste exact din cauza acestei frici, nu ai nicio scăpare... as zice sa îți cumperi un sicriu. rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mai citi prostii pe net și nici răspunsuri de pe TPU... Tu te sperii singur, de aia îți crește pulsul. Ai să-ți dai la un moment dat atacuri de panică. Mai bine gândește-te la ce kkat din viața asta te-a adus la panică și stress și du-te frumușel la doctorul de familie să-ți facă trimitere la psihiatru și acolo o să-ți facă oricum și un control la inimă, doar așa că să te liniștești că de fapt nu ai nimic. Deci valea la doctor cu tine, că singur n-ai să-ți faci decât mai rău.