| marcel1999 a întrebat:

Am 14 ani si am o problema.Intr-o zi mi-am luat tensiunea si am avut 140/80.De atunci imi tot iau tensiunea si este cand am si 160 /75.Mentionez ca pulsul e foarte bun.De ce am asa tensiune.Nu beau,nu fumez,nu mananc fastfood, nu beau cafea, beau cola dar mai rar, colesterol nu am. Poate ca este ereditare pentru ca si mama si tata au tensiune cate o data. Sunt prea tanar pentru asa tensiune. Care o fi cauza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Azµre a răspuns:

Un control la medic. Poate fi ceva legat de glandele supra renale sau altceva.
Bei energizante?!
Nici eu nu fac cele enumerate mai sus mai puțin fumatul, și am descoperit că am tensiune mare și anume 18 cu 10. Așa că mai bine du-te la medic nu sta așa.

| marcel1999 explică (pentru Azµre):

Nu, nu beau energizante.

| Azµre a răspuns (pentru marcel1999):

Orice ar fi du-te la medic nu e de glumă.

| Danutsyk a răspuns:

Pai poate nu este bun tensiometrul, ia-ti tensiunea si cu altul si atunci te vei convingehappy Mie mi s-a intamplat ca tensiometrul nu era bun si m-am panicat, m-am dus la spital DEGEABA!

| marcel1999 explică (pentru Danutsyk):

Am fost la cardiolog si acolo aveam 160/90 si 140/90 si trebuie sa iau ceva medicamente(Magneziu B6, Osteocare si Asphacardin). Miecuri trebuie sa ma duc iarasi si imi da ceva aparat pe 24 de ore care in fiecare ora o sa imi ia tensiunea. Apoi o sa vada daca imi da medicamente adevarate de tensiune.