| Lovedreamsnopeoeple a întrebat:

Heyy TPU de cateva zile ma framanta ceva. Cineva de la noi din scoala are TBC (Tuberculoza) si peste cateva zile vin doctoritele sa ne faca vaccinul anti tbc si imi e foarte frica. Credeti ca e dureros? L-ati facut careva? sad Daca o sa mi-l faca grest? Avem niste doctorite foarte rele si incompetente.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| GabrielXD354 a răspuns:

Nu iti face vaccin.Se numeste IDR si este altceva.Stiu asta pentru ca si eu am fost in aceeasi situatie ca si tine! Deci, sa iti explic cum se face:se ia o seringa din aceea de insulina cu ac foarte mic si subtire si ia 1 ml de tuberculina pe care il injecteaza la vreo 10 cm deasupra incheieturii de la mana, pe parte aceea unde sunt venele.Se formeaza o mica umflatura, care va disparea peste cateva zile. Dupa 3 zile se afla daca ai sau nu TBC. Daca ai, acea zona se va inrosi si umflatura va ramane, iar daca nu ai umflatura va disparea.Sa nu iti faci griji daca dupa 2 zile ai zona rosie sau ai umflatura aceea, pentru ca e normal.Rezultatul final se citeste dupa 3 zile.A si...despre cat de tare doare.Eu am fobie de ace, de fiecare data cand imi ia sange mi se face rau, dar aici chiar nu am simtit ABSOLUT NIMIC.Acul e extrem de fin si de subtire.Inainte sa imi fac si eu IDR-ul imi era foarte frica de intepatura, dar cand mi-a facut am intrebat-o pe asistenta daca a terminat si a zis ca da laughing si nici nu imi dadusem seama.

| Lovedreamsnopeoeple explică (pentru GabrielXD354):

Da insa eu am o mare frica de ace. doar cand le vad laughing

| GabrielXD354 a răspuns (pentru Lovedreamsnopeoeple):

Asta spuneam si eu... laughing pur si simplu nu te uiti.Iti garantez ca nu o sa simti nimic.Si nu spun doar asa...ca mai pusesem eu intrebari pe TPU cum e cand iti ia sange si toti ziceau ca e ca atunci cand te inteapa un tantar, dar nu e asa laughing doare putin laughing dar aici chiar nu doare absolut deloc

4 răspunsuri:
| girl971 a răspuns:

Poti refuza sa il faci si sa il faci in particular

| qwerty5i a răspuns:

Nu cred ca am făcu vreodată acest tip de vaccin, dar tipurile pe care le.am facut nu au durut.Simti o piscatura la început.Vezi sa nu ti bratul încordat ca atunci doare