| dudici0 a întrebat:

Buna fetelorhappyam fost la ginecolog acum cateva zile si mi-a dat sa iau anti(milligest) eu am probleme cu acneea si de asta.le foloseste careva? sunt bune? eu nu am mai luat pana acum nici un fel de pilula si mi-e frica oarecum:-s help me.dau funditahappy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Am să-ţi răspund chiar dacă NU sunt fată.

Încă NU am auzit pe nimeni să prescrie Milligest pentru acnee!

Asta este o mare TÂMPENIE!

Cel mult, se prescrie Diane 35 ( pentru acnee ) - vezi Prospectele acestora la linkul :
http://www.medipedia.ro/......IGEST.aspx

http://www.contraboli.ro/diane-35/

Dar, şi în cazul anticoncepţionalelor Diane 35 efectul apare după cel puţin 3-4 luni de folosire, iar la cel mult 2 luni după încetarea tratamentului cu AC acneea REVINE!

Deci, şi acestea se iau DEGEABA!

Ca să nu mai amintesc NUMEROASELE efecte NEGATIVE - vezi prospectele...

NU recomand să iei nici un fel de AC pentru acnee!

Mergi la un dermatolog, sunt atâtea tipuri de tratamente dermatologice pentru acnee!

Toate cele bune.

| Azµre a răspuns:

Efecte secundare adverse foarte multe! Așa că ai grijă. Dacă tu vrei să scapi de acnee și o fdaci cu anticoncepționale, gândește-te de 10 ori înainte. Mai sunt și alți medici!

| Oana92 a răspuns:

Doar pentru acnee nu se merita sa iei anticonceptionale, au foarte multe efecte secundare. Mergi mai bine la dermatolog, e mai sigur!

| Latinmoon a răspuns (pentru Oana92):

De acord cu Oana! Daca vrei sa scapi de cosuri spala-te pe fata mult de tot cu ceai de galbenele si musetel.
Nu uita un lucru este varsta si este normal sa ai cosuri.
Good luck! >big grin

| Oana92 a răspuns (pentru Latinmoon):

Ginecologii astia sunt nebuni, dau anticonceptionale de parca ar fi bomboane mentolate! Am auzit la stiri ca undeva in Europa(Anglia daca imi aduc bine aminte) s-a interzis vanzarea de anticonceptionale fara reteta pentru ca dermatologii! au dat o gramada de astfel de preparate pentru cosuri si 12% din femeile consumatoare de anticonceptionale au murit!

| Latinmoon a răspuns (pentru Oana92):

Imi dau seama, de la varasta asta cu siguranta fac rau, plus ca efectul lor a fost gandit pentru alta problema dupa parerea mea pentru 18-19 ani cel putin.
Ca a descoperit nu stiu care ca mai are si alte efecte bravo lui dar nu le da ca pe bomboane.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Lasă prostiile, mai bine foloseşte altceva împotriva acneei.
Îţi recomand să foloseşti mai bine o mască pe bază de acid salicilic, sau dacă nu tinctura de propolis dă rezultate foarte bune, foloseşte săpunul cu sulf, usucă coşurile.
Te pup!