| anonim_4396 a întrebat:

Hi, am fost la o bataie cu bulgari si unul a adaugat o piatra bulgarului si m-a lovit in ochiul stang si s-a invinetit cum sa fac sa treaca mai repede vanataia.
Funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Ramo80 a răspuns:

Compresele reci sunt pentru edem(umflaturile cauzate de lovitura), nu pentru zona invinetita. Din contra, daca imediat dupa lovitura se pune gheata, dupa 48 de ore se pun comprese calde pentru a dilata vasele de sange si a imbunatati circulatia sangelui. Caldura locala grabeste vindecarea.

2 răspunsuri:
| gaoaza a răspuns:

O bucata proaspata de muschi de vita (merge si porc ) pusa peste vanataie. Tot asa de bine merge si o felie mai groasa de paine muiata in vin rosu si pusa pe vanataie. Nu te astepta sa-ti treaca mai repede de o saptamana.

| st3fDub a răspuns:

Salut! Stiam ca trebuie sa tii acolo ceva rece, gheata de exemplu.Nu o sa treaca miraculos, da...amelioreaza.Da' dupa ce iti trece, ar fi cazu' sa-ti iei revansawinking