| FunkySmile a întrebat:

Hi. Am si eu urgent nevoie de ajutor crying. Acum cateva zile am racit. Iar acum mi-a trecut, gata cu durerile de gat, tuse si nas. Apoi a inceput urechea foarte groaznic. Eu am obiceiul ca dupa fiecare dus si asta se intampla mai ales vara 3-4-5 dusuri pe zi sa ma curat in ureche cu betisoarele big grin, altfel nu suport, nu ma simt eu bine daca nu stiu eu ca m-am curatat. De duminica a inceput sa mi se umfle urechea adica pe dinauntru sa o simt, simt presiune si ma doare groaznic, toata urechea si chiar si cand casc sau mananc ma doare si gura si tot ce tine de urechea din partea dreapta straight face.
Am fost la doctor azi si mi-a dat Nurofen expres, Clotrimazol, ciplox si mi-a zis sa imi pun si rivanol pana se umple urechea sa stau asa vreo 10 min si pe urma sa ma intorc ( ati inteles voi )dupa ce mi-am pus picaturile de la ciplox si cotrimazol, am avut senzatia si inca o mai am si au trecut 6 ore de atunci ca si cum am urechea,, inundata,, stiti voi sentimentul ala cand sunteti la fundul piscinei si va intra apa in urechi sad si vreti sa va scoate apa din urechi sad.
Nu am luat decat odata medicamentul, dar urechea ma doare ingrozitor, e umflata inauntru si,, inundata,, si simt o presiune si o durere cum m-ar intepa ceva sad. Ma doare ingrozitor, am incercat sa dorm dar mai mult de 30 de minute nu am reusit sad. Mai ales ca, cu urechea dreapta caci la ea am problema nu aud mai nimic, decat foarte greu in momentul de fata. Nu stiu ce sa ma fac, ceva idei, poate unii dintre voi ati trecut prin asa ceva, mai ales cei care au mers la mare / piscina. Doctora chiar m-a intrebat daca am fost la mare sau piscina, dar nu am fost la nici una nici alta.
Sper sa imi treaca chiar imi fac griji. Mai ales ca clotrimazolul tebuie sa il iau timp de 3 saptamani si asta mi-a dat de gandit cum ca pare ar fi grav, iar mai ales daca nu se amelioreaza catusi de putin doctora mi-a spus ca in 2-3 zile sa revin big grin. Oare ce am? Cand imi va trece, si cum sa imi scot senzatia aia de apa din ureche si sa nu ma mai doara sa pot dormi si eu straight face.
Pleasebatting eyelashes.
Merci.
Pace big hug
Fundissa
Scuzati daca nu am scris si num-am exprimat corect, dar scriu pe intuneric doar cu lumina de la calculator big grin si incerc sa scriu repede ca sa ma documentez sa vad ce anume am patit si cum scapt sad.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ai o otita grava. Tratamentul cu antibiotic ar trebui sa te ajute. daca nu, va trebui sa te tratezi cu antibiotice injectabile, fiidca altfel iti poti pierde auzul.

1 răspuns:
| hiphopgirl a răspuns:

Da ai otita cam grava.Dar poate este din cauza polipilor nu ai cumva polipi? de la polipi de obicei patesti asa eu am 11 ani si eu aveamcu polipi am venit dintr-o vacanta si mi sa infundat ureche era nu se mai desfunda eram putin racita din cauza lor am facut otita seroasa acum 4 zile mi am scos si sunt foarte bine un pic imi bazaie ureche pentru ca nu mi-a trecut totul iti recomand sa faci un consult ORL.