| Sara2 a întrebat:

De aseara am ca o presiune în ureche, mă doare urechea dreaptă și aud ceva parcă aș avea apă în ea. Cum scap de senzatia asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Invictusman a răspuns:

E tinitus, nu poți scăpa.
Se trage de la spondiloza cervicala.

| Iunicu a răspuns:

Ce ar fi sa consulți un orl-ist?
Nici un medic nu consultă in online. De aici poți cel mult sa primești niste sfaturi medicale de atelier.

| Invictusman a răspuns (pentru Iunicu):

O sa ii spună același lucru ce i-am spus și eu trust me.
Am tinitus de trei ani, îmi țiuie permanent urechea, am fost la ogramada de medici și nu am rezolvat nimic, unii mi-au spus sa ma obișnuiesc ca nu o sa mai scap, ca să vezi aveau dreptate.
M-am uitat pe forumuri și unii se plângeau ca aveau de mulți ani tinitus și ca au fost la o mulțime de medici și nu au rezolvat nimic.
Sunt mai multe tipuri de tinitus cu diferite cu zgomote diverse.
Tinitus nu e o boala e un simptom al altei afecțiuni asa ca nu exista tratament.
Ea are de mult probleme cu spondiloza, de acolo i se trage, asta e cauza tinitusului, spondiloza cervicala, am studiat puțin tinitusul și cauzele și știu despre ce vorbesc. happy
Singura șansă să scapi de tinitus e când ai dop de cerumen, dar ea are probleme grave cu coloana de mulți ani, am urmărit-o pana și pe alte forumuri în care se plângea de aceeași problema.
Sunt într-adevăr sanse sa scape, asa cum ia apărut sa și dispară brusc dar sunt șanse foarte rare.
Mie îmi țiuie permanent urechea, doctorul mi-o spus sa ma obișnuiesc, și chiar dacă găsesc cauza nu o sa scap.
Cauza e ca am întrerupt brusc în repetate rânduri tratsmentul antidepresiv, mi-am făcut-o cu mana mea cum se spune.
Unii aud pulsații, altii zumzet, sunet de clopotei, vertij, asa cum aude ea, e o adevărată simfonie.
O sa ii dea betardec și probabil ginkgo biloba, sau bilobil.
2 săptămâni nu am putut dormi din cauza tiuitului trebuia sa ascult clipuri cu tinitus sound, gen like this

https://youtu.be/1Q9m4KATZcY
Ca să acopere tiuitul, acum m-am obișnuit nu îl mai bag în seama.

Dacă ii acorzi atenție creierul îl percepe ca pe un pericol și te îmbolnăvești psihic ( depresie, anxietate, atac de panica)
Pot sa spun ca sunt într-o relație deschisa cu tinitus laughing
E o afecțiune domneasca de care nu se poate scăpa.