| blablagirl a întrebat:

Hi! De 1 sapt sau 2 mi-se umfla abdomenul sub buric aproape de sold dar umflatura nu ramane se retrage si se umfla iar si tot asa. Ma-m gandit ca poate am apendicita, dar nu am niciunul dintre simptome..nu mie greata, nu ma doare, doar se umfla putin, nu mult! Ce poate fi? Help!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Mario76 a răspuns:

Acest simptom este de hernie, apare probabil la efort, la ridicare brusca de obiecte grele, se retrage cand supui corpul la odihna, la pauza de efort. Apendicita nu se umfla. Aia doare. Mergi la medicul de familie, el iti va da bilet de trimitere la medicul specialist, cel mai probabil la chirurg, pentru a vedea exact despre ce e vorba si daca se impune interventie chirurgicala.

| claudiulihor a răspuns:

Se poate sa ai hernie... Incearca sa nu ridici lucruri grele si consulta un medic cat ma repede