| AndreiSlein a întrebat:

De cam doua luni dupa fecalare mi se umfla cavitatea anusului.Nu ma doare, si umflatura se retrage singura sau manual imediat ce ma ridic.
Acum mi-a aparut o bubita ca un fel de cos alb care ma doare daca il ating.Foarte putin doare
Am 17 ani, ce poate fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mayar a răspuns:

Pai cauza e alimentatia, deci trebuie sa bei lichide multe, sa mananci supe/ciorbe, fara mancaruri uscate/iuti, fara fasfooduri si alte prostii, chipsuri, etc.
Stiu foarte bine cum te simti pentru ca si fratele meu a patit la fel si consuma tot in genul asta de mancaruri. Facea miscare nici extrem de multa, dar nici foarte putina, ci normal, dar ti-am zis, in situatia de fata, alimentatia e de vina.
Desigur ca el a cam fost silit de mama sa respecte aceste lucruri big grin dupa ce i-a trecut, iar s-a apucat de vechile lui obiceiuri cu mancarea si a inceput sa aiba dureri de burta, sa fie constipat si iar sa i se umfle, dar de data asta il si durea cand mergea la wc, chiar si dupa ce termina, cateva ore inca mai simteam sa il ustura acolo.
Si abia dupa aceasta a doua oara, mai grava, la care vad ca tu inca nu ai ajuns, el s-a mobilizat si a inceput sa aiba in mod constant un regim alimentar asemanator cu ce am scris mai sus.
Astea se trag doar de la mancare.

3 răspunsuri:
| Mayar a răspuns:

Cred ca se datoreaza mancarii pe care o manaci!
Fie manaci mancare uscata si foarte putin/deloc supe/ciorbe, fie nu bei apa destula, fie consumi mancare/sosuri iuti sau multe snacksuri si chipsuri, sau toate astea la un loc.
Solutia sper ca ai dedus-o din ce am scris mai sus.
Sa ne tii la curent cu starea t a

| AndreiSlein explică (pentru Mayar):

Sa fiu sincer exact ce spui e asa.Dar pe langa alimentatie ce as putea face?

| Mayar a răspuns (pentru Mayar):

Sa ne mai tii la curent cu evolutia ta.
Stiu ca e greu sa renunti la unele obiceiuri, dar macar incearca traptat sa renunt la cele rele si sa introduci pe cele bune : lichide, ciorbe/supe + alimente mai sanatoase.
Daca tot vrei sa continui sa mananci iute, ai putea incerca cu ceva sosuri sau ardei iuti facuti de casa de la cineva cunoscut sau de la piata de la careva ce pare ca intr-adevar el a muncit pentru produsele pe care le vinde.

Sper sa iti treaca cat mai repede si sa te simti in largul tauwinking

| Mayar a răspuns (pentru AndreiSlein):

Pai cauza e alimentatia, deci trebuie sa bei lichide multe, sa mananci supe/ciorbe, fara mancaruri uscate/iuti, fara fasfooduri si alte prostii, chipsuri, etc.
Stiu foarte bine cum te simti pentru ca si fratele meu a patit la fel si consuma tot in genul asta de mancaruri. Facea miscare nici extrem de multa, dar nici foarte putina, ci normal, dar ti-am zis, in situatia de fata, alimentatia e de vina.
Desigur ca el a cam fost silit de mama sa respecte aceste lucruri big grin dupa ce i-a trecut, iar s-a apucat de vechile lui obiceiuri cu mancarea si a inceput sa aiba dureri de burta, sa fie constipat si iar sa i se umfle, dar de data asta il si durea cand mergea la wc, chiar si dupa ce termina, cateva ore inca mai simteam sa il ustura acolo.
Si abia dupa aceasta a doua oara, mai grava, la care vad ca tu inca nu ai ajuns, el s-a mobilizat si a inceput sa aiba in mod constant un regim alimentar asemanator cu ce am scris mai sus.
Astea se trag doar de la mancare.