| rap4us a întrebat:

Salut, sunt ingrijorat. Am 15 ani si am fost la un control de rutina la doctorul de familiesi m-a gasit cu probleme la coloana. Ea presupune ca e scolioza, dar ca sa se confirme imi trebuie radiografie. Am doua intrebari:
1.Eu fac baschet, e viata mea, nu imi imaginez o viata fara baschet. As vrea sa stiu, daca am scolioza, mai pot continua?
2. Daca am scolioza mai cresc in inaltime?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa intrebi medicul de specialitate. El stie mult mai multe despre aceasta boala si iti poate raspunde la intrebari.

Tot ce stiu este ca nu afecteaza cresterea in inaltime. Dar cred ca va trebui sa te lasi de sport pentru o perioada, nu pentru toata viata. Dar nu asculta de mine si intreaba-ti medicul cu prima ocazie.

O zi placuta!

| Deliiiia a răspuns:

Da, poti face baschet, e chiar recomandat sportul. Pe langa asta, vei face kinetoterapie.

Vei mai creste dupa ce iti corectezi scolioza, avand in vedere inaltimea parintilor tai.