| LovelyBitch a întrebat:

Hi TPU! Am o problema... Mi-e cam rusine deoarece sunt "balbaita". Problema este ca nu pot sa pronunt cuvintele si ma repet dupa fiecare cuvant.Cand nu pot sa rostesc cuvintele simt ca nu pot sa le zic, oricum, e mai greu de explicat.Nu ma puteti ajuta nicicum?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mitss a răspuns:

Hmm eu sunt 'raraita' si vorbesc si repede de felblushing. Uneori ma mai incurc sau nu pot sa rostesc corect unele cuvinte care contin litera "R". Cand ma incurc vorbesc mai rar si incerc sa vorbesc cat de clar pothappy! Prieteni mei s.au obisnuit cu mine si cei care nu ma cunosc sunt incantati de felul cum pronuntblushing unele cuvinte! Nu are de ce sa-ti fie rusine! Gandeste-te ca esti doar diferitawinking! Iar oameni diferiti sunt mai speciali:X! Incearca sa vorbesti clar si rar! Repeta cuvintele care nu le poti spune de cate ori e nevoie pana reusestihappy! Si cu timpul vei reusi sa pronunti mai bine:*! In orice caz succes :*! Pupici! funditabig grin?

8 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Desi este cam tarziu ia legatura cu un logoped si cu un psiholog.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cred ca ar trebui sa te adresezi unui logoped, acesta este singurul care te-ar putea ajuta, inclusiv cu exercitiile pe care ar trebui sa le faci pentru imbunatatirea vorbirii. Succes si numai bine!

| EUSIATIT a răspuns:

Sincer mergi la un golopet sau fa exercitii de dictie si nu te grabi cind vorbesti. asa poate reusesti sa te faci inteleasa. calm si fii tu insuti. prietenii te vor intelege.

| rosto a răspuns:

Mergi la logoped, cu siguranta te va ajuta. Eu eram usor raraita cand eram mica, m-a trimis invatatoarea la logopedul scolii si acum sunt rare persoanele care pronunta un RRRRR mai curat ca mine. (exagerez putin dar vreau sa te fac sa mergi si sa iti dai seama ca te poate ajuta).

| iuli a răspuns:

Mergi la un logoped. Cu siguranta te va ajuta. Si fa exercitii de dictie. Cu siguranta vei putea sa rezolvi problema asta daca te straduiesti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca un logoped te-ar ajuta foarte mult. Si nu e o rusine sa consulti unul:*:*:*. Multa bafta`!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am aceeasi problema vreau sa scap si eu... dar nah

| Rez0o a răspuns:

Vroiam sa spun sa iti faci o lista cu mai multe cuvinte sa le citesti