| weeknd a întrebat:

Nici nu stiu cum sa incep. am problema asta de 1-2 ani. Nu mai reusesc sa ma integrez in societate, nu ma pot concentra, nu pot sa port o discutie asa cum trebuie, nu imi gasesc cuvintele necesare pentru a intretine conversatia respectiva, iar daca le gasesc, nu ma simt in stare sa le rostesc. Cand eram mai mica imi era foarte greu sa vorbesc, deoarece eram repezita, de multe ori ma balbaiam (cred ca de aici am ramas cu teama de a vorbi) problema pe care o mai am si acum, dar foarte rar. Mi-e foarte greu sa ma aproprii de cineva de sex opus, deoarece ei ma catalogheaza imediat ca fiind,, plictisitoare". Daca as vrea sa caut o scuza, as spune ca este vina mediului in care am crescut, care nu este deloc asemanator cu cel in care sunt acum, cel din urma fiind mult mai ridicat, dar nu caut sa ma consolez. M-am saturat sa ma consider non-stop proasta! Ce as putea sa fac ca sa imi rezolv problema?

Răspuns Câştigător
| Freddie23 a răspuns:

Pai ai putea sa continui cu parerea asta proasta despre tine sau ai putea sa o schimbi.
Bine, bine, dar cum? ai sa ma intrebi. Un vocabulat elevat, cu cursivitate in exprimare, cu cuvinte multe, si o concentrare mai mare asupra propriilor idei exprimate se obtine citind!
Citeste carti cat mai multe, dar sa fie de calitate, nu Sandra Brown si alte rahaturi de dragoste gen "pe aripile vantului".
Colectia de carti verzi dar si rosii de la Adevarul am vazut ca are multe titluri bune. Unele sunt destul de grele, dar poti incepe cu ceva mai usor gen "Cel mai iubit dintre pamanteni" de Marin Preda, Maitreyi de Eliade, si niste volume de Sven Hassel, apoi continui cu ce iti place tie mai mult.
Dupa primele cateva romane citite, o sa simti pe pielea cum parca-ti vin cuvintele`n gura!
A! si o sa descoperi o lume atat de fantastica si captivanta incat o sa te miri ca ti-ai pierdut timpul cu alte prostii pana acum.

Stii ce ne-a spus un profesor de psihologie intr-a XI-a?
"Nu ca nu va gasiti cuvintele, NU LE AVETI!"
Stii ce? A avut dreptate!

Nu te speria de cat de mare e "Cel mai iubit dintre pamanteni", dupa primele 50 de pagini, o sa citesti si`n cada!

2 răspunsuri:
| piticaanonima a răspuns:

Hey nu iti fa griji. eu nu cred ca esti proasta, si eu eram catalogata gresit cand am fost mica iar apoi am incercat sa ma schimb dar tot la fel ma considera lumea... pana la urma m-am integrat si m-am schimbat cu timpul... daca ei nu incearca sa te accepte asa cum esti si sa te ajute sa te integrezi mai bine in societate atunci nu sunt demni sa le fii prietena happy Crede in tine si asta cred ca te va ajuta tu esti singura persoana care stie cel mai bine cum te poti schimba dar poate inca nu iti dai seama :* sper ca te-am ajutat

| fdhehoq a răspuns:

Fa asa incat sa dormi intre 22 si 2 dimineata. Somnul ajuta foarte mult la concentrare.