| weeknd a întrebat:

Nici nu stiu cum sa incep. am problema asta de 1-2 ani. Nu mai reusesc sa ma integrez in societate, nu ma pot concentra, nu pot sa port o discutie asa cum trebuie, nu imi gasesc cuvintele necesare pentru a intretine conversatia respectiva, iar daca le gasesc, nu ma simt in stare sa le rostesc. Cand eram mai mica imi era foarte greu sa vorbesc, deoarece eram repezita, de multe ori ma balbaiam (cred ca de aici am ramas cu teama de a vorbi) problema pe care o mai am si acum, dar foarte rar. Mi-e foarte greu sa ma aproprii de cineva de sex opus, deoarece ei ma catalogheaza imediat ca fiind,, plictisitoare". Daca as vrea sa caut o scuza, as spune ca este vina mediului in care am crescut, care nu este deloc asemanator cu cel in care sunt acum, cel din urma fiind mult mai ridicat, dar nu caut sa ma consolez. Am fost si la psiholog, deoarece am intrat in depresie datorita acestei probleme. M-am saturat sa ma consider non-stop proasta! Ce as putea sa fac ca sa imi rezolv problema?

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Sa te adaptezi conditiilor care exista in mediu chiar daca nu esti in stare sa comunici cu strainii, resigneazate cu alte sarcini in viata.

| Floreenofficial a răspuns:

Salut! Cred ca esti mai mult interiorizata, decat exteriorizata, ca mine, de altfel.Vad ca te exprimi coerent in scris,dar probabil ca nu mai esti tot asa de precisa cand vorbesti cu cineva.
Trebuie sa te relaxezi,sa iti dai drumul,nu te panica,spune exact ce vrei sa spui, nu te gandi foarte mult, vorbeste cu cine iti face placere, pastreaza-ti opiniile chiar daca altii nu sunt de acord cu ele, fii tu.Succes! Nu iti pierde increderea in tine!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună trebuie să ai mai multă incredere in tine, roagă te lui Dumnezeu să i ti dea putere, incredere si să nu te m ai consideri proastă, deoarece sigur nu esti, sigur asta est doar in mintea ta că esti proastă, ce virstă ai?

| Aimee33 a răspuns:

Incearca sa iesi in fiecare zi in aer liber si sa cauti lucruri in comun cu prietenii.Pentru a avea un vocabular cat mai bogat, citeste carti pentru a-ti gasi cuvintele intr-o conversatie. Funda? kiss

| MVRARIVM a răspuns:

Salut weeknd! Cand esti singura, citeste cu voce tare orice iti pica la mana. Adica nu chiar orice. Recomandate sunt: articole din ziare importante, carti celebre. Specific "importante" si "celebre" pentru ca sunt verificate mai atent sa nu aiba greseli de exprimare sau gramaticale. Este foarte important sa citesti cu voce tare deoarece cu timpul, dupa aceasta "gimnastica" a limbii si dupa ascultarea indelungata a vocii tale, ce va rosti numai propozitii alese, vei deveni un orator decent. De ce nu, chiar bun de tot!

| anarox31 a răspuns:

Ai o teama ascunsa care a pornit dintr-o cauza. Candva, in trecut. Ai avut, probabil, un soc care si-a pus amprenta foarte puternic. Sau poate altceva. Aveai prieteni cand erai mai mica? Cum te integrai in cercul lor sau al colegilor? Te simteai nedreptatita in relatie cu parintii/ familia, prietenii, profesorii etc? Ai fost dezamagita des (chiar si in dragoste)? Si eu am trecut printr-o astfel de perioada, dar nu pot sa zic ca a durat alarmant de mult. Erau doar episoade. Poate esti "plictisitoare" pentru ca esti mult prea interesanta. Gandeste-te si la asta si incearca sa faci activitati care sa corespunda pasiunilor si interreselor tale, asa vei cunoaste si oameni care au aceleasi interese si veti avea subiecte de discutie.

| RoxDrugs a răspuns:

Hey!
Mergi la un psiholog;) poti sa discuti cu unul chiar aici : http://www.topexperti.ro/psiholog-online