| Necunoscutu92 a întrebat:

Hiv-ul se ia la contact sexual cu o persona?
Dar poti lua Hiv daca ai atins lenjeria intima de partile sexuale?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Căile prin care te poţi infecta cu HIV:
Contact sexual neprotejat cu o persoană infectată
Contactul sexual fără prezervativ este riscant, fiindcă virusul aflat şi în fluidele sexuale ale persoanei infectate poate să treacă direct în organismul partenerului. Aceasta este valabil atît pentru sexul vaginal, cît şi cel an al. Sexul oral prezintă mai puţin risc, însă transmiterea HIV poate avea loc şi în acest caz, dacă nu este folosit un prezervativ – de exemplu, dacă la unul din parteneri sîngerează gingiile, sau are o tăietură deschisă, oricît de mică, în gură.
Contact cu sîngele persoanei infectate
Dacă sîngele unei persoane infectate pătrunde în volum suficient în organismul unei persoane neinfectate, atunci virusul poate fi transmis.
De la mamă la făt
HIV poate fi transmis de la mama infectată la fătul ei în timpul sarcinii, naşterii şi alăptării. Există medicamente speciale care pot reduce considerabil probabilitatea de transmitere în aşa cazuri, însă acestea nu sunt accesibile în multe din ţările cu venituri scăzute şi medii.
Utilizarea produselor sangvine infectate
În trecut mulţi oameni au fost infectaţi cu HIV în urma transfuziilor de sînge şi folosirii produselor de sînge contaminate, de exemplu în spitale. În majoritatea ţărilor transfuziile de sînge şi produse sangvine nu mai prezintă risc, întrucît donaţiile de sînge sînt testate regulat.
Droguri injectabile
Persoanele care utilizează droguri injectabile sunt de asemenea vulnerabile la infecţia HIV. Un volum foarte mic de sînge poate transmite HIV şi poate fi injectat direct în sînge împreună cu drogurile. În multe părţi ale lumii, deseori din motiv că posesia acestora este ilegală, există programe care distribuie echipament injectabil steril sau produse pentru dezinfecţie.
HIV NU se transmite prin:
Utilizarea în comun a veselei şi tacîmurilor
Înţepături de insecte/ animale
Atingeri, îmbrăţişări sau strîngere de mînă
Mîncare pregătită de o persoană HIV pozitivă
Toaletă/ baie

2 răspunsuri:
| Crackman a răspuns:

Ce laughing?
Nu doar daca sugi sangele de pe ei.

| sopranaCadaverica a răspuns:

Exista un risc foarte mare, mai ales daca lenjeria nu era asa de ...proaspata si lichidele ti-au atins zona genitala. big grin Mai multa grija data viitoare.