| denisaa_4298 a întrebat:

Hristos a inviat..stiti cumva de ce mi se mareste pupila/ e destul de mare. da dupa revine la loc, mica! dau fanda pentru un rasp corect

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| helen45132 a răspuns:

Se mareste pupila cand e intuneric pentru a se apara, si cand e lumina puternica se micsoreaza, asa e reactia ochiului, sau...mai stiu eu, Paste Fericit!

4 răspunsuri:
| danimotenel a răspuns:

Dilatarea pupilei e cauzata ori de lipsa lumini sau emoti puternice sau a unui spectru(lumini) verzi.

| yellowalien a răspuns (pentru danimotenel):

... sau de "legale" laughing

| danimotenel a răspuns (pentru yellowalien):

Da... laughing laughing

| helen45132 a răspuns:

Asta e concret:lumina pătrunde prin partea din față a ochiului printr-o membrană transparentă numită cornee, înconjurată de o zonă numită albul ochiului sau sclerotică. În spatele corneei se găsește irisul, un disc colorat(acesta are un caracter unic pentru fiecare individ). Între cornee și iris există un lichid numit umoare apoasă. Irisul e perforat în centru de un orificiu de culoare neagră, denumit pupilă. Pentru ca ochiul să nu fie deteriorat, atunci când lumina este foarte puternică, pupila se contractă(și prin urmare, se micșorează); iar în caz contrar, atunci când este întuneric, pupila se mărește. În continuare, lumina traversează cristalinul, acesta având funcția de lentilă biconvexă, apoi umoarea sticloasă, în final imaginea fiind proiectată pe o membrană numită retină. Pleoapele și genele au rolul de protecție al ochiilor. O membrană subțire transparentă, denumită conjunctivă, căptușește interiorul pleoapelor și o parte din sclerotică.