| Firdinica a întrebat:

Stiti voi, chestia aia neagra din ochi ( pupila ), se mareste si se miscoreaza datorita faptului de cum te simti? Daca da, atungi cand esti fericit e mare sau mica?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| TraficCuCaramele a răspuns:

Pupilele au capacitatea de a se contracta si dilata, ca reactie la cantitatea de lumina. Cu cat este mai multa lumina, cu atat pupila va deveni mai mica pentru a proteja retina de la expunere.
Cu cat este mai intuneric, pupila se va mari, pentru a permite luminii sa patrunda catre retina. In mod similar, sustin cercetatorii de la Université du Québec, pupilele isi adapteaza dimensiunea in functie de obiectul de interes. Cand vedem ceva care ne intereseaza mai mult, pupilele ni se dilata pentru... a vedea mai bine.
Funda?

2 răspunsuri:
| HaKa93 a răspuns:

Datorita luminozitatii, cu cat e mai puternica lumina, pupila se contracta. cu cat e mai slaba, se dilata

| beautifulpeople a răspuns:

Pupila controleaza cantitatea de lumina ce patrunde in ochi