| Alb_Colt_1989 a întrebat:

Hy.am auzit de minunatele spalaturi genitale cu bicarbonat de sodiu,toata lumea le recomanda(inclusiv ginecologi).Dar vreau sa stiu efecte negative in timp,ale acestor spalaturi, trebuie sa existe ceva..Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

"Minunatele spălături" vaginale cu Tantum Rosa ( analgezic şi dezinfectant antibacterian local ) sau cu apă + bicarbonat alimentar sunt, într-adevăr, recomandate de ginecologi; dar, ele NU se fac oricând : se fac DOAR în cazul unei infecţii vaginale/vaginite.

Deoarece tratamentul respectiv se face timp de 10-15 zile şi DOAR de 2-4 ori pe an, NU are efecte negative ( nici momentan, nici în timp ).

Acele irigaţii vaginale au rolul de a dezinfecta zona vaginală, de aceea se recomandă să fie făcute în timpul unei vaginite.

Dar, dacă sunt făcute DES, atunci ele distrug flora microbiană vaginală şi "favorizează" instalarea unei infecţii.

Vezi şi Prospectul Tantum Rosa la linkul :
http://www.tantumrosa.ro/prospect

http://www.medipedia.ro/......-ROSA.aspx

Toate cele bune.

1 răspuns:
| giony54 a răspuns:

Nu are nici un efect secundar, din contra alcalinizeaza si nu faci candidoze care sunt cauza cancerelor.