| albastrel a întrebat:

I-am taiat mamei niste ardei si erau iuti! Acum am ustura mainile, as sta numai in apa cu ele. Ce sa fac sa nu mai ma usture? Mi-am dat si cu crema... dar degeaba crying

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| krysy a răspuns:

Incerca sa dormi putin si sa vezi ca dupa ce te trezesti usturimea va disparea (cel putin asa rezolv eu astea).

19 răspunsuri:
Alte răspunsuri
| TeoIonela a răspuns:

Ooooo... da... exact aceeasi chestie i s-a intamplat si mamei mele; a fost si la farmacie, dar degeaba, pentru ca usturimea a intrat in piele.

Usturimea trece de la sine, dar peste cateva zile.winking

| albastrel explică:

Thea cum adica in cateva zile? Pai vrei sa mor?crying

Alte răspunsuri
| albastrel explică:

Claudiaaaaau scuze, nu am vazut intrebarea ta atunci. Mi-a trecut in cateva ore. M-am spalat non-stop pe maini si mi-am dat cu crema, am adormit si cand m-am trezit nu mai ma usturauwinking

| zemantex a răspuns:

Am vazut cu ceva timp in urma pe discovery ca cel mai bun tratament pentru iuteala cauzata de ardei este laptele. Incearca sa te speli cu putin lapte pe maini. Sper sa functioneze.

| denisa0906 a răspuns:

Ai mixtura mentolata? E buna pentru mancarimi usturimi. s. a. love struck:X:X

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa te speli pe maini apoi sa te dai cu crema

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Va spun din suflet, decat sa taiati ardei iute fara manusi, mai bine nu mai taiati. Eu simteam ca mor, am incercat tot ce e posibil, pudra de talc, apa cu gheata, spirt, otet, lotiune calmanta, ulei de masline, nidoflor, etc DEGEABA. Am fost la farmacie la 3 dimineata si mi-a dat hidrocortizon unguent, cand mi-am dat cu el am simtit ca innebunesc. Trebuie sa suporti 5 minute macar, dar apoi trece, slava Domnului. Nu imi mai trebuie ardei iute toata viata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acelasi lucru am facut si eu, am taiat ardei iute si nu mi-am dat seama ca se poate intampla asa ceva. Am fost la urgenta crezand ca imi pot face ceva dar nimic, de la 12 pana la 20 am stat cu usturimea ingrozitoare, nu puteam face nimic. Stateam numai cu mainile in apa si in gheata ca astfel imi dadeau lacrimile de la durere. Am incercat hidrocortizon dar fara nici un efect, abia la ora aia si-a dat sora mea seama sa si sune doctora din Italia si i-a povestit intamplarea mi-a recomandat o crema care normal nu avea aceeasi denumire dar i-a zis substanta pe care trebuie sa o caute. Am fost la farmacii si in sfarsit am gasit-o, se numeste BETADERM. Farmacista m-a intrebat pentru ce-mi trebuie, cand i-am zis a zis ca ea nu stie ca se foloseste pentru asa ceva. Mi-am dat din abundenta si dupa 2 minute simteam cu mainile incep sa-mi revina, credeti-ma ca nu-mi venea sa cred ca nu ma mai ustura. Asa ca incercati asa ceva si o sa vedeti ca va trece tot. Daca nu gasiti aceeasi denumire cautati substanta betametazona si scapati imediat, nu va mai luati dupa romanii nostri care habar nu au, au o meserie si degeaba. Zilele astea am zis ca ma duc la urgenta sa-i zic dobitoacei aleia ca exista crema asta si sa stie daca mai are astfel de cazuri si sa o recomande ca ea e varza. Incercati si o sa vedeti rezultate imediat. Nu faceti nimic cu hidrocortizon, cu claritin pentru ca mie proasta de la urgenta asta imi recomanda claritin. Bafta si aveti grija.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai... spalat-e cu sapun

| deadlykiss a răspuns:

Am folosit BETADERM si vreo 10 minute am crezut ca o sa o iau razna de la cat de tare ma ustura, dar apoi m-a lasat brusc, daca stiam nu ma chinuiam de la 12 la 21!

| veroniq a răspuns:

Dupa o noapte intreaga de chin, de plans, de stat cu mainile in apa rece, de incercat toate cremele si ce am mai citit pe aici (lapte, rosii, creme - galbenele, creme de maini - diferite firme, ulei si creme pentru bebelusi, gheata, algocalmin luat etc)...am gasit solutia. Aveam in casa Spray pentru arsuri Oximed, am aplicat pe maini, am frecat palmele intre ele cca 1 min (ustura atat de tare, dar am rezistat cu stoicism), iuteala a inceput sa treaca treptat. M-am spalat pe maini de spray, am aplicat o crema si gata scapasem. P. S. Toata treaba asta a tinut de la 2 dim. pana la 19 dupa amiaza. GROAZNIC *Sfat* Sa folosim manusi.sad

| lavinia_9437 a răspuns:

Exact aceeasi chestie am patit-o si eu acum. L-am ajutat pe prietenul meu la lucru si i-am feliat o gramada de ardei iuti si acum ma ustura mainile ingrozitor. Zici ca as fi arsa. Eu mi-am pus acum dermazin (sulfadiazina de argint) pentru ca asta i-au dat doctorii fratelui meu cand a avut arsuri de gradul 4 pe fata de la ulei. Putin simt ca ma inceata, dar asa rau ustura. Sper sa treaca.

Alte răspunsuri
| Andreea_Maria_1992 a răspuns:

Pune mâna in lapte sau iaurt ca ti trece

| gh_deea a răspuns:

Buna,

Probabil nu merg aceleasi solutii si la tine, dar e bine sa le iei la rand decat sa stai cu acea usturime.
Poti incerca de la apa cu gheata, lapte, aloe vera pana la unguente calmanete Betaderm. Ai si aici cateva idei. Nu stiu daca functioneaza, dar cum am spus, e bine sa le incerci.
http://www.gustos.ro/......-iute.html
http://www.i-medic.ro/......rdeii-iuti

Succes!