| Adaaa2018 a întrebat:

Mama mea a taiat niste ardei iuti, iar acum o ustura foarte tare. I-am spus sa se culce sau sa faca alt ceva dar nu poate, o ustura prea tare. Am intrat pe NET si i-am dat si cu iaurt si cu ulei de masline si cu bicarbonat a tinut mainile in apa cu gheata, a sunat si doctorul si acesta i-a spus sa ia un medicamet care, bineinteles nu a facut nimic. Va rog, daca stiti voi un alt remediu pentru a indeparta usturimea sa imi spuneti.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| anad a răspuns:

"Remedii pregatite acasa pentru arsuri datorate ardeilor iuti
In cazul iritatiilor cutanate este bine sa spalati portiunea de piele afectata cu lapte. Daca arsura se manifesta la nivelul cavitatii bucale sau a stomacului este bine sa beti cat mai mult lapte.
Tineti mainile in otet de mere timp de 5-10 minute.
Tineti degetele in alcool medicinal sau vodka timp de cateva minute.
Aplicati la nivelul portiunii de piele afectate miere de albine neagra, gel de aloe vera sau unt. Deasemenea puteti folosi zeama de lamaie, suc de portocale, papaya pisat, rosii, o banana decojita sau pasta de dinti cu mentol.
Aplicati la nivelul portiunii de piele afectate ulei vegetal asa cum este uleiul de masline sau uleiul de porumb.
Amestecati putin praf de copt cu apa sau lapte. Aplicati pasta rezultata la nivelul portiunii de piele afectate."
http://www.i-medic.ro/......ardei-iuti

1 răspuns: