| lexii25 a întrebat:

Iau alprazolam de 0.25 impreuna cu seroxat de 4 sapt. Diagnosticul este de tulburare depresiv anxioasa pe langa o tulburare obsesiv compulsiva dar care s-a ameliorat semnificativ de ceva ani. Insa simt ca nu au nici un efect. Am ganduri ca se va intampla ceva rau zilnic. Stau cu teama, cu frica, mereu sunt "in alerta". De cateva zile mama mea se simte rau si asta a amplificat tot. Simt ca o iau razna si imi fac tot felul de "filme" in cap. E ceva normal desi iau tratament?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Evolution a răspuns:

Nu sunt doctor sau psiholog dar nu cred ca e necesar sa iei medicamente.
Cel mai bine este sa vizitezi un psiholog, sa incerci sa iesi si sa socializezi. Daca ai o prietena buna sau un prieten bun, e bine sa cauti un refugiu in el / ea.
Incearca sa cauti lucruri care sa te faca fericita, lasa gandurile aiurea si cauta activitati si hobbyuri. Apuca-te de un sport, comunica, iesi pe afara (ca tot a venit vremea buna).

3 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Degeaba iei pastile daca nu lucrezi la mentalitate, iar in privinta asta te-ar ajuta o terapie cognitiv comportamentala facuta la un psiholog

| AvalohAlyn a răspuns:

Nu renunta la tratament,cum s-a zis aici,daca ti-a fost dat de un medic care a constatat ca ai nevoie,ia tratamentul,altfel nu va fi mai bine ci din contra.
Poti merge in paralel la psiholog(psihoterapeut) si sa iei si tratamentul de la dr specialist psihiatru.
Renuntarea la tratament poate mai rau sa faca.Cel care ti-a spus mai sus ca nu ai nevoie de medicamente, nu stie ce spune, daca doctorul ti le-a dat ia-le, el e in masura si stie de ce ti le-a dat, nu ti le-a dat degeaba.La tulburare obsesiv compulsiva si la tulburare depresiv anxioasa se ia TRATAMENT!
Deci nu asculta de sfaturi neavizate.
Sanatate!

| Laura927 a răspuns:

Aici nu cred ca iti poate raspunde cineva, de moment ce iei acest gen de pastile trebuie sa iti faci revizii anuale celputin, mergi la medicul de familie