| andreea2andu a întrebat:

Iau anticonceptionale pentru cosuri si vreau sa plec la mare. menstruatia trebuie sa imi vina in perioada respectiva. Sunt riscuri sa patesc ceva daca mai iau cateva zile in plus pastile sa imi vina mai tarziu? raspuns urgent pls. funda (nu mai am timp sa imi intreb medicul)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu poti face asa ceva. Trebuie sa te duci la ginecolog si el iti va spune ce trebuie sa faci. daca nu poti consulta medicul, atunci vei avea menstruatia exact la timp si nu vei interveni in nici un fel asupra ei.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Se pot produce dereglări hormonale, chiar SEVERE, mai ales dacă iei AC de mai puţin de 3 luni!

Ar trebui să ai "acordul" medicului care ţi le-a prescris!

Apoi, depinde şi de tipul AC...
Se poate întâmpla ca să se accentueze efectele adverse menţionate în prospect.

Eu, personal, NU îţi recomand să faci asta!

Toate cele bune.

| AdyAdeluş a răspuns:

Buna! Nu sunt riscuri grave dar eu cred ca ciclul tot atunci iti va veni orice ai face.Dar merita sa incerci.Nu te speria nu se intampla nimic.Mult succes!

| andreea2andu explică:

Stai linistita. Poti lua mai multe zile.Eu am facut asta cand am fost la mare. Am luat o saptamana in plus si imediat la doua zile dupa ce le-am oprit mi-a venit. Tin sa mentionez faptul ca iau anticonceptionale tot pentru cosuri si endocrinologul care mi le-a prescris mi-a zis ca se pot lua cateva pastile in plus pentru o astfel de situatie. De aceea, cand am fost pusa in aceasta situatie nu am mai fost la control, nici inainte si nici dupa. Distractie placuta! :*