| Andreeaioan115 a întrebat:

Iaurtul are zahar? Daca mananc iaurt se considera o gustare? Dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| anamariarot a răspuns:

Da, iaurtul are zahăr. Și eu te sfătuiesc să consumi iaurt grecesc. Conținutul de grăsime este mai mare, însă contrar reclamelor care vor să vândă mizerii alimentare, corpul nostru are nevoie și de grăsimi. Problema cu iaurturile cu un conținut foarte mic de grăsime sau deloc este că acea grăsime scoasă din ele este înlocuită cu zahăr, pentru a nu pierde gustul bun.
Da, se poate considera o gustare și poți chiar să pui tu fructe proaspete în el.

| Superior a răspuns:

laughing)) Iarasi perfecti din astia care arunca savarina primita de la mamica lor ca are o lingura de zahar in ea laughing))))

| anamariarot a răspuns:

Poftim? Ai o lingură de zahăr într-o savarină, mai ai două în iaurt, încă vreo 5 într-un pahar de suc și tot așa. E ok să consumi și zahăr, dar în cantități limitate și să nu te lași păcălit de strategiile de marketing, atâta tot. Cât despre perfecțiune, nu văd unde am pomenit de așa ceva.

| Superior a răspuns:

Crede-ma,am cunoscut oameni,am vrut sa le dau un baton Sneakers si au zis "Nu mersi,tin la dieta mea",eu "Da hoo ma,ca nu te ingrasi daca mananci si tu unul la cateva zile", el zice "Taci, mananca tu si te ingrasa, nu ma risc, nu mai consum zahar de 2 ani". WTF laughing))))))))))))

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, iaurtul se poate considera "o gustare" dar trebuie sa fie simplu, fara fructe in el, fara zahar, din cel grecesc.
Iaurturile cu fructe in ele, contin zahar. ca atare, nu ajuta la dieta, dimpotriva, distrug dieta, pentru ca au multe calorii.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Iaurtul din comert este rahat curat.
http://ziaruldevalcea.ro/......e-genetic/
Iaurt adevarat iti faci acasa din lapte si o lingura de smantana adaugata cand laptele este putin caldut dupa fierbere. Apoi poti folosi in oc de smantana o lingura de iaurt ( de la fund de borcan ). Acru, bun si fara zahar.

| CuriousStuff a răspuns:

Ce iaurt, iaurt facut de tine in casa. Atunci stii daca ai bagat in el zahar sau nu. Iaurt de cumparat? Ala are pe eticheta fiecare ingredient, asa ca poti sa citesti ca scrie acolo frumos "Glucide - x grame (din care zahar - y grame).

| octav005 a răspuns:

Iaurtul normal nu are zahar. doar cele cu fructe.

| wpetterssone a răspuns:

Orice aliment procesat industrial conține o cantitate de zahăr.
Dacă mănânci 100-200 g de iaurt se consideră o gustare.

| Ralukafay a răspuns:

Iaurtul este o mancare usoara.Si,da,iaurtul se poate considera gustare.Si depinde, si ce iaurt vrei sa mananci pentru ca nu toate au zahar.

| Voinea_Alexandru_1998 a răspuns:

Da, iaurtul se considera o gustare si are zahar, aproape toate alimentele au zahar.

| Emadx a răspuns:

Da iaurtul conține zahar! Dacă mănânci doar iaurt se considera o simpla gustare☺☺.
Sper ca ți-am fost de mare ajutor! Funda?

| Emadx a răspuns:

Iaurtul are zahar ☺Are în juru de 25 g de zahar