| deniidenisa15 a întrebat:

Ie adevarat ca daca faci sex de la14-16 ani, nu mai cresti sau ti se incetineaza cresterea? fundita happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| OnuOnulică a răspuns:

Nu, nu este adevărat stai linistită.
Dar totusi nu e recomandabil să o faci la varsta asta!winking

| deniidenisa15 explică (pentru OnuOnulică):

Mersi,dar oricum nu asta aveam de gand, doar eram curiuasa daca e adevarat sau nu.

24 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Sexul singur nu afecteaza dezvoltarea in continuare a corpului, dar cum nu vine singur, ci cu o sumedenie de complicatii, este de asteptat asta.
Dar, daca nu influenteaza direct cresterea, sexul prea timpuriu poate avea consecinte pe termen lung, cresterea riscului de cancer de col, risc ridicat de a contacta boli ca HPV, HIV, hepatita C, prezervativul protejeaza si de aceste boli, dar cea mai sigura protectie este abstinenta, si dupa abstinenta statornicia, cam ce nu sta in firea adolescentina.

| fabiola a răspuns:

,,Ie" La varste mici afecteaza cresterea intelectuala, ramai in urma cu rezultatele scolare, uiti de prioritati in viata!

| darrio2007 a răspuns:

Mai intai invata sa scrii. Apoi gandeste-te la sex.Copii fara minte.

| deniidenisa15 explică (pentru darrio2007):

Am intrebat doar. si nu scriu foarte corect fiindca n-am facut scoala in Romania, doar in Anglia si Italia.

| darrio2007 a răspuns (pentru deniidenisa15):

Ok.

greece12
| greece12 a răspuns:

Ca sa intelegi, o sa-ti raspund facand o paralela.
O fata intre 14 si 16 ani e ca o piersica sau un mar,necoapte inca.
Imbujorate,date in parg,dar crude.
Daca le rupi,le tai sansa sa le vezi coapte,zemoase si gustoase,nu-i asa?
Si nici nu au cine stie ce gust bun,vei fi dezamagit/a.
Concluzia e simpla,fructele si fetele,cu cat sunt lasate sa se coaca,cu atat sunt mai bune.
Nu interveni, faci un rau zadarnic si inutil.
Si nici prea mult nu e bine, fiecare lucru la timpul lui!
Ai inteles.

By the way, nu se scrie: "Ie adevarat" ci "E adevarat".
Este o dovada de eleganta, educatie si respect personal sa scrii corect in limba ta.
happy

| ywar a răspuns (pentru greece12):

Of, Doamne te ADORRRR! }{

| greece12 a răspuns (pentru ywar):

Tu vrei sa mor de inima!happy

| ywar a răspuns (pentru greece12):

Da, dar e o forma nobila de a muri de inima. O forma pura de adevar. Acum vrei sa omori focul creativ a unui biet om acum in pragul Craciunului? }{

| greece12 a răspuns (pentru ywar):

Eu?
Niciodata!

| deniidenisa15 explică (pentru greece12):

Imi cer scuze de gramatica dar eu nu am prea facut scoala in Romania doar in Italia si in Anglia.

| greece12 a răspuns (pentru deniidenisa15):

Atunci,scrii prea bine!
....desi intotdeauna e loc de si mai bine!
happy

| darrio2007 a răspuns (pentru greece12):

Cred ca ai un admirator.

| greece12 a răspuns (pentru darrio2007):

happy
Buna dimineata si admiratorului si tie, amandoi imi sunteti dragi!

| darrio2007 a răspuns (pentru greece12):

Buna dimineata.Inca o noua zi pe TPU. Spor la treaba.Cu raspunsuri bune si in acelasi stil cu care te-ai facut remarcata.

| greece12 a răspuns (pentru darrio2007):

Asemenea,dragul meu!happy

| deniidenisa15 explică (pentru greece12):

Mersi,si da! este mereu loc de si mai bine :*

| Noone4u a răspuns:

Eu zic sa te gandesti la scoala nu la sex. Si iti sugerez un prezervativ si un dex

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU este neapărat necesar să aibă legătură cu creşterea sau dezvoltarea ta fizică.
Sunt şi alte situaţii/probleme mai importante!

Oricum, este evident că RISCURILE sunt mult mai MARI dacă îţi începi viaţa sexuală aşa de devreme!

Principala cauză a CANCERULUI de col uterin este "debutul precoce al vieții sexuale" - vezi detalii la linkul :
http://ro.wikipedia.org/wiki/Cancer_de_col_uterin

http://www.sfatulmedicului.ro/......evreme_750

http://www.csid.ro/health/cancerul-de-col-uterin-2780272/

http://www.ginecologie.ro/......fault.aspx

Viaţa sexuală TREBUIE începută DUPĂ 18 anişori!

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.tpu.ro/......mai-mul-i/

Toate cele bune.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Iie ffoartte addevvarrat

| AtateaConditii a răspuns:

E adevarat, daca faci sex la 14-16 ani nu mai scrii corectlaughing.

| deniidenisa15 explică (pentru AtateaConditii):

Scuzati gramatica, dar nu fac scoala in Romania.

| motan444 a răspuns:

Da asa este incepera relatiilor intime la varste fragede afecteAZA dezvoltarea armonioasa a corpului