| andry96 a întrebat:

Ieri am avut primul meu contact sexual. Sa întâmplat totul pe moment fără sa fie nimic programat si chiar daca a durut foarte mult a fost plăcut intr-un fel. In fine, ceea ce voiam sa va întreb este normal ca dupa o zi de la dezvirginare sa pierd asa mult sânge sau mi-a venit doar ciclul? Mie mi se terminase ciclul cu 3 zile inainte de a avea primul contact sexual, iar in timp ce sa întâmplat am pierdut sânge asa cum trebuia sa se întâmple si apoi gata, azi la o zi dupa ce sa întâmplat am început sa pierd mult sânge, ce sa fie oare? Încerc sa nu ma sperii dar cred ca ar trebui sa consult medicul meu de familie, oare? Voi ce spuneti? Ce-mi recomandati?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu este ciclu, este sângerarea postdeflorare!
Pa, pa.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mergi la medic. E mai bine asa.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Situaţia este relativ normală!
În unele cazuri ( mai rar ) sângerarea datorată deflorării poate dura câteva zile.
Totuşi, dacă sângerarea persistă mai mult de 3 zile, este INDICAT un control ginecologic!

La ginecolog poţi merge şi SINGURĂ ( FĂRĂ mama, chiar dacă eşti minoră; n-ai precizat vârsta ), TREBUIE doar să ai la tine : actul de identitate + Trimitere ( de la medicul de familie sau de la Cabinetul şcolar ) + Programare ( pe care o poţi face telefonic sau personal ).

Toate cele bune.

| mihai69 a răspuns:

Cel mai bine e să mergi totuși la medic. Orice am spune noi aici nu va opri hemoragia!

| neutrino a răspuns:

Dupa ce devii femeie, o vizita la ginecolog este obligatorie.

| Emilian65 a răspuns:

Dupa dezvirginare este normal sa-ti curga sange, dar nu in cantitati mari. Poate baiatul a actionat prea dur si himenul a suferit o ruptura mare si in acest ca se vindeca mai greu.

| Alcyon a răspuns:

Iti recomand sa mergi la ginecolog.

| somebodythatiusedtoknow a răspuns:

Nu e in regula, sigur nu e menstruatie, abia iti trecuse. E hemoragie, mergi la medic daca persista.

| LoseYourMind a răspuns:

Intr-un procent foarte mic e normal. Nu te speria, dar du-te la ginecolog.