| danuta0micuta a întrebat:

Ieri am avut un control la ginecolog din cauza ca imi intarziase menstruatia 2 luni, dar nu am primit o veste prea buna.
Am chisturi pe ambele ovare, mi-a fost prescris un tratament cu anticonceptionale Artizia si Nurofen antiinflamator.
Dupa acest tratament chisturile mi se vor retrage sau trebuie operate?
Mentionez ca am 16 ani si sunt virgina.
Astept parerile voastre, poate v-ati confruntat cu asa ceva!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Intr-adevar, este o veste foarte proasta. In principiu, chisturile se vor retraga cu anticonceptionale, nu e cazul de operatie. Insa ar trebui sa te vada si un medic de boli de nutritie sau un endocrinolog, fiindca exista niste tratamente noi si foarte eficiente care tin de aceste discipline pentru ovarele polichistice (antidiabetice orale).

| ioana1704 a răspuns:

Da unele, chisturi se resorb daca nu sunt f vechi. probabil faci tratament 3 luni, dupa care mergi din nou la control. e bine ca aceste chisturi sa fie cat mai mici, sub 6 mm.

| Aida_2733 a răspuns:

Nu te ingrijora...si eu am avut problema asta tot la 16 ani( anul trecut). am fost la ginecolog si mi-a depistat un chist la ovarul drept...mie mi.a prescris anticoncetionale yaz si chiar au avut efect. acum nu mai am chist, imi vine regulat si fara durere. tu ai avut noroc ca nu ai suferit, eu am suferit dureri ingozitoare si am mai intrat si in soc

| Titi_8249 a răspuns:

Mmmm daca tia prescris tratament. osati treaca eu am racit cind aveam tot 16 ani, mi-a dat tratament si mi-a zis ca sa nu am relati sexuale pina la 18 ani ca apoi o sa ajung sa-mi scoata unu din ovare.am facut cum mi-a zis medicul si acum e bine iti va trece.sa nu umbli cu spatele gol sau burta,. bafta.winking