| AnaMaria8900 a întrebat:

Azi am fost la un control la ginecolog și mi-a făcut ecografie transvaginală. Mi-a zis că totul este în regulă, nu am chisturi, ovarele sunt într-o stare perfectă. Cu alte cuvinte, nu am nimic.

Întrebarea mea este dacă ar fi existat o sarcină (care ar fi avut între 8-10 săptămâni pentru că nu am mai întreținut relații sexuale de la începutul lui martie) ar fi depistat-o și mi-ar fi spus de existența ei chiar dacă nu am întrebat eu? Eu am făcut un control general, pentru a depista o eventuală infecție, chisturi etc. pentru că-mi întârziase menstruația două săptămâni.

Mi-a mai scris pe fișa de observație că am ovare micropolichistice (deși nu mi-a spus că aș avea ceva). Ce înseamnă acest lucru?

Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Sindromul ovarelor polichistice (SOPC) reprezinta o afectiune a aparatului reproducator feminin, care DEREGLEAZA desfasurarea in conditii normale a activitatii celor 2 OVARE, ceea ce de regula provoaca starea de imposibilitate de a fi dezvoltata si maturizat ''LA TIMP'' OVULUL in respectivul ciclu menbstrual. Urmarea fireasca a afectiunii de care sufera ovarele tale este OVULATIA intarziata cu un anumit numar de zile, care poate fi mai mica sau mai mai mare si din acest motiv si momentul de pornire a menstruatiei este amanata/intarziata cu acelasi numar de zile, totul fiind in functie de gravitatea/severitatea sindromului SOPC (de numarul chisturilor ovariene existente). Bineinteles ca in functie de gradul de afectare constatat, medicul ginecolog poate sa propuna ori sa recomande asa cum se procedeaza de obicei in astfel de situatii tratamentul hormonal pe o perioada de cateva luni de zile, prin folosirea pastilelor anticonceptionale.
Iar in privinta sarcina poti fi absolut sigura ca NU exista asa ceva implantat in uterul tau, fiindca este cu totul imposibil sa nu se observe o sarcina a carei varsta ar fi in jur de 8 - 10 saptamani fiindca in acest moment bebelusul are deja lungimea in jur de 3, 3 cm si o greutate de 5-8 grame, adica dimensiunea care ar putea incape intr-o caisa mica asa cum apare in urmatorul film educational :
https://www.youtube.com/watch?v=QwQbG9Dhrs4
Multa sanatate!