| stephiny a întrebat:

Buna seara...
pe data de 20.06. 2017 a fost ultima menstruatie de atuci nu mi-a mai venit deloc..am facut trei teste de sarcina in care toate erau identice imi iesise prima linie roz dar si a doua dar nu se vedea asa puternic. Am fost ieri pe data de 31.07. 2017 de am facut beta hcg si nu stiu daca sunt insarcinata sau nu ..rezultatul este 315.34 mUI/mL si la interval de referinta: negativ 5 mUI/mL iar pozitiv 25 mUI/mL este sau nu vorba de o sarcina.
Va Multumesc!

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Felicitari, esti insarcinata!

| stephiny explică (pentru Violleta2022):

Multumesc

| stephiny explică (pentru Violleta2022):

Ok si daca sunt de ce nu au vazut cei de la spital asta...

| Violleta2022 a răspuns (pentru stephiny):

Pai tocmai ti-a raspuns un medic la analize!
Corbulalbrosu, este medicul ginecolog, de serviciu pe TOU!

| corbulalbrosu a răspuns:

Daca valoare rezultata este de peste 5, 1 mlU/ml de hormon hCG in sange rezultatul indica existenta unei sarcini instalate in uter. Un nivel de hormon hCG mai mic de 5 mIU/ml inseamna absenta sarcinii, iar unul peste 25 mIU/ml reprezinta pozitivarea unei sarcini. Nivelul de hormon hCG este masurat in mili unitati internationale pe mililitru de sange (mIU/ml).
Nivelurile de hormon hCG din timpul sarcinii:
--saptamana 3 de sarcina : 5 - 50 mIU/ml
-saptamana 4 de sarcina : 5 - 426 mIU/ml
Rezultatul obtinut si a carei valoare este de 315, 34 mIU/ml, confirma rezultatele testelor efectuate pe baza de urina si da posibilitatea de a se putea aprecia si varsta sarcinii ca fiind de circa 4 saptamani. Multa sanatate!