| MaryMaria333 a întrebat:

Ieri am fost găsită cu pneumopatie acută. Am o tuse urâtă si febră.
Multe detalii nu am primit, atât știu ca e o infecție la plămâni.
Este același lucru cu pneumonia? Ce știți despre boala mea? Și cât de gravă e?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Imi pare tare rau pentru starea ta de sanatate, dar este intra-devar destul de grav.
Pneumonia este o forma de infectie respiratorie acuta, aparuta intr-unul dintre plamani sau in ambii plamani, care cauzeaza o inflamatie in alveolele acestora.
Alveolele pulmonare sunt niste saculeti care se umplu cu aer cand respiram, ajutand la realizarea schimbului de gaze.
Necesita tratament serios cu antibiotice injectabile ca sa isi faca efectul rapid si boala sa nu evolueze.
Ai nevoie de multa, foarte multa odihna la pat si hrana sanatoasa si consistenta.
sanatate multa!

| MaryMaria333 explică (pentru Violleta2022):

Nu am primit injecții, doar pastile. Dar pneumopatia este același lucru cu pneumonia? Pe hârtia cu diagnosticul e scris pneumopatie

| Violleta2022 a răspuns (pentru MaryMaria333):

Nu este acelasi lucru cu penumonia dar este ceav asemanator, care se poate vindeca mai usor si mai rapid decat penumonia.
Sanatate multa si recuperare usoara!
Sa nu iesi deloc din casa macar 2 saptamani si sa dormi mult, ca sa te recuperezi.

| Sophieka a răspuns:

Cauta tratamente naturiste pe google sau in carti precum cartile doamnei Virginia Faur.

| RobertVaka a răspuns (pentru Sophieka):

Aham, ca sigur se duce infectia cu tratamente naturiste?

| Sophieka a răspuns (pentru RobertVaka):

Poate ca da, poate ca nu. In orice caz, e un ajutor in plus.