| coryyyyyyyyyyy a întrebat:

Ieri m-a intepat o albina in mana crying Si mi s-a umflat crying
Ce pot face sa se retraga umflatura? straight face Adica ce medicamente sau altceva sa folosesc, ca nu mai suport crying phbbbbt

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
O compresă rece cu gheață pentru retragerea umflăturii.
O fiolă de algocalmin pentru combaterea durerii.
Verifică să nu mai ai acul sau ceva din el în piele, dacă este scoate-l cu o pensetă pe care ai curățat-o cu spirt.
Dacă nu cedează durerea și roșeața și inflamația se întinde și mărește, mergi de urgență la spital, la primiri urgențe pentru tratament de specialitate.
Sănătate.
Pa, pa.

| Marccy a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc frumos

23 răspunsuri:
| micurutza2005 a răspuns:

Tot felul de variante ai primit dar eu iti spun sa nu mai stai asa ca precis acul a ramas acolo si te poti infecta cu intepaturi de albine nu e de joaca sau de glumit poti face soc anafilactic daca esti alergica la intepatura asta se manifesta rapid si nu ai timp de asteptat trebuie sa mergi urgent la spital pentru ca se ingroasa mucoasele, limba, gatul caile respiratorii si nu mai poti respira dar probabil nu ai facut soc anafilactic din ce moment accepti tot felul de variante in loc sa mergi la dr. sa primesti o medicatie adecvata pentru asa ceva, se da hemisuccinat injectabil in caz de soc, compresele cu gheata sunt bune dar daca nu cedeaza umflatura si mancarimea tot un fel de alergie e si asta numai ca nu in proportii asa grave si tot la dr trebuie sa mergi nu mai sta asa umflata si alte chestii mergi la urgenta si zici ce ai patit si gata ce e asa greu si stai sa suferi si pui tot felul de leacuri.

kratos
| kratos a răspuns:

Daca sunteti intepat de o albina, mai intai trebuie sa indepartati acul veninos, altfel sacul de venin poate continua sa pompeze in organism veninul iritant ore sau chiar zile in sir. Acesta nu trebuie stors, ci extras: se largeste putin locul din piele unde este acul printr-o mica zgarietura, iar apoi, cu ajutorul unei pensete, se scoate usor acul. Pielea se spala apoi cu apa si sapun si cu un antiseptic (spirt, rivanol), dupa care se aplica o compresa cat mai rece, pentru a determina veninul sa ramana localizat.

Cei mai multi medici recomanda un usor analgezic pentru calmarea durerii si un antihistaminic pentru calmarea pruritului. Local se poate aplica un unguent pe baza de cortizon, pentru a controla inflamatia. Alte persoane prefera solutii mai naturale, cum ar fi tinctura de Echinaceea - cateva picaturi local (dar si oral, dizolvate intr-un pahar cu apa).

Multi oameni au in trusa de vacanta sau in farmacia casei carbune medicinal activ, preferat in cazul indigestiilor, pentru ca absoarbe toxinele. Acesta poate fi de folos si in cazul intepaturilor, pentru ca absoarbe veninul. Trebuie aplicat local, sub forma de "pasta" (pisati o pastila si o amestecati cu cateva picaturi de apa). Se spune ca si ceapa taiata proaspat ar vindeca mai repede rana cauzata de albina si ar indeparta durerea, avand o enzima ce descompune prostaglandinele secretate la locul intepaturii. Iar daca aveti lapte rece la indemana, puteti incropi o compresa cu lapte, care, datorita grasimilor continute, se pare ca are un efect calmant rapid, limitand inflamatia.

Alte remedii naturale pot fi de asemenea eficiente: levantica, tataneasa, patlagina, sub forma naturala (frunze zdrobite, daca aveti asa ceva prin curte) sau sub forma de extract, cumparat de la farmacie. De asemenea, in farmacii si in plafaruri exista o serie de remedii homeopate - sub forma de unguente sau tincturi, care trebuie tinute la indemana, mai ales in geanta copiilor.

Dintre acestea, cea mai utilizata este Apis, in cazul intepaturii de albina, iar pentru intepaturile altor insecte se foloseste Ledum.

Multi oameni alergici la veninul de albine iau remedii homeopatice pentru desensibilizare, mai ales la inceputul verii.

| ellene a răspuns:

Incearca sa pui ceva rece, gheata pe mana... du-te la farmacie si intreaba acolo, vor sti farmacistele ce sa iti dea... un unguent ceva.

| Swabia a răspuns:

Pune in locul intepaturii pamant [namol] cu patrunjel! [remediu babesc.] big grin

eluveitie
| eluveitie a răspuns:

Eu mi-am pus lama cutitul ca e rece si am apasat...si dupa aia mi-am pus o compresa...pe mine atunci m'a intepat in deget si arata ca un butuc laughing) abia dupa ce am tinut o zi compresa mi-a trecut straight face

| mircea a răspuns:

Tot raul spre bine : daca mai iei vreo doua intepaturi nu mai faci reumatism. Pune rece.

| AliNuTzA_9627 a răspuns:

Freaca-te cu sare. e probat si functioneazahappy

| coryyyyyyyyyyy explică:

Am pus gheata si nu mi-a trecut crying
mi s-a umflat mana straight face si ma mananca ingrozitor
ma dispera at wits' end daca nu-mi trece pana maine ma duc la farmaciestraight face

| coryyyyyyyyyyy explică:

Mi-a trecut whew!big grinbig grin
mersi pentru raspunsuri kiss

| LorenaAnca a răspuns (pentru coryyyyyyyyyyy):

Cu ce ti-a trecut?

| coryyyyyyyyyyy explică (pentru LorenaAnca):

Mi-a trecut de la sine

| adika a răspuns:

Pe mine m-a intepat de buza...si am stors veninul si pana seara mi-a trecut, imi ramasese o mica mica bubita care s-a retras a doua zi...

| dana39668 a răspuns:

Cand eram mica si pe mine m-a intepat o albinacand eram mica bunica mi-a pus o compresa si sare daca nu iti trece du-te la doctor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu trebuia sa te scarpi sau sa atingi locul pentru ca veninul se propaga in tesuturi mai repede.la farmacie sunt unguente dar nu cine stie ce, suporta durerea cu stoicism. cea mai buna e gheata pentru ca amorteste locul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nus

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ieri m-a muscat si pe mine de picior pe la 3-4 dupa amiaza... seara pe la 11 inca nu se umflase deloc, dar cand m-am trezit aveam glezna de la picior cat painea si ma mananca destul de rau... daca badguygoodguy are dreptate maine ar trebui sa se retraga umflatura. sa vedem happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O compresa cu lamae,

| CristineDelaruss a răspuns:

Pune Gheata sau scoate acul`.

| Teeki a răspuns:

Ai scos acul?raised eyebrowsdaca nu l-ai scos freacata cu sare unde te-a intepat si dupa totul trece de la sinehappy

| gabryellytha a răspuns:

Si pe mine m'a intepat in obraz ...si m-am frecat cu sare si nu mi-a trecut pana in momentul de fata...e foarte umflat.cryingcrying(nu stiu ce sa mai pun sa imi treaca x(

| alecscs a răspuns:

Cora intepaturile baietilor, ce ai putea sa ne zici! unii sunt masini de cusut!winking
Ieri te-a intepat, si nu te`ai umflat toata, ai scapat de acel soc!
Acum ai mana uflata, si te manca rau si nu sti ce sa faci! stai linistita va trece de la sine, in 3, 4 zile.

| badguygoodguy a răspuns:

Baieti cand va vad cateodata pe forum cate tampeni inaberati...

Deci, s-o luam cu frumosul.

Socul anafilactic, se produce de obicei in 2 minute (maxim 60) de la intepatura. Incepe sa ti se umfle limba, picioarele, membrele, sa iti apara pete rosii pe piele (in zonele care nu ai fost intepat) si incepi sa te sufoci si sa lesini.

Socul anafilactic se produce din cauza sistemului imunitar a cuiva. Acesta incepe sa riposteze peste limite.

Persoanele care pot suferi de un soc anafilactic din cauza unei albine sunt 1 la 2000 de persoane. Dupa romania 2% din populatie.

Un om normal ar trebui sa suporte cam 200-300 intepaturi de albina, fara nici un fel de probleme.

Doar albinele mature, (culegatoare) pot intepa. Cele tinere nu pot intepa, sau daca inteapa nu prea isi are efectul. Asta e doar cauza ca unele intepaturi sa se umfle mai rau decat altele.

De obicei (dar nu in toate cazurile) locul se umfla a doua zi de la intepare, iar in a treia zi isi revine. (lasandu-se cu mancarimi in acelasi timp)

----
Apropo sa vedeti prostie ca la romani.
M-au muscat odata de mana, era toata mana umflat, si ii zic unei fete. Ea imi zice "urgent fuguta la medic". Si eu i-am zis ca dispare, si ea imi zice ca nu disparare "fara anti titanus" (sau cum se mai scrie)
Si aud de la ea ca in urma cu un an a intepat-o o albina, i s-a umflat mana, si a sunat la 112, si astia de la urgente i-au dat antititanus)...

Oricum traim intr-o tara unde doctorii dau anti titanus pentru. intepaturi de albine, si incerca sa te convinga ca daca nu porti ochelarii iti strici privirea (ceea ce in 99% din cazuri e exact invers). Chiar Basescu a zis ca 40% dintre medici pun diagnostic complet gresit.
Pacat ca o gramada de fraieri speriati intra pe forumuri si incerca sa-i convinga si pe altii de tot felul de legende urbane.

Poi voi va dati seama ca doar in judetul Bihor sunt in jur de 5000 crescatori de albine inregitrati la ACA?! O albina te inteapa si prin haine fara probleme. Ce naiba ar fi sa sune toti intr-o veselie la 112 dupa anti- titanus?!

PS: Posed cateva zeci de familii de albine si stiu ce vorbesc, mai ales ca sunt saptamani cand iau cateva zeci de intepaturi.