| spaghetty a întrebat:

Ieri si alaltaieri n-am putut dormi si m-a durut gatul (in partea dreapta)si inca ma mai doare cand inghit si am avut febra
Azi n-am febra si am putut dormi aseara
Sa fie meningita?
Si spuneti-mi simptomele clare ca poate am uitat eu ceva sa adaug

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai fost la strand? S-ar putea sa ai insolatie... Iar daca ai mancat sau baut ceva mai rece, e clar ca ai amigdalele mai sensibile. Poate fi o usoara raceala.

Cele mai frecvente simptome ale tuturor formelor de meningită includ: febră; durere de cap severă și persistentă; gâtul este înțepenit și dureros, cel mai bine evidențiindu-se la încercarea de a atinge pieptul cu bărbia; vărsături; confuzie și un nivel scăzut de conștiență/luciditate;
convulsii. (cf. Wikipedia)

Probabil ar trebui sa te linistesti si sa mergi la un consult la medicul de familie. Daca ai fi avut meningita, nu cred ca te puteai tine bine pe picioare de rau ce ti-ar fi fost. Sanatate iti doresc!

5 răspunsuri:
| OneMoreGirl a răspuns:

Stai linistita! Nu e decat o raceala rea. Incearca sa bei un ceai caldut si sa fii cat mai calma. Si eu am patit la fel dar mi-a trecut de curand. Totul o sa fie bine in cateva zile daca vei avea grija de tine.

| spaghetty explică:

Capul nu m-a durut am avut febra in ultimele 2 zile si n-am putut dormi dar aseara am putut sa dormi inca bine si azi nu mai am febra.Gatul nu imi este intepenit si nici nu a fost dar cred ca este doar o raceala..Si dimineata eram mai ametit dar dupa mergeam normal.

| Celese a răspuns:

Da, probabil e meningita sau o infectie in gat. am avut si eu. febra, dureri la amigdale, senzatie de zgarietura cand mananci. du-te la doctor si o sa iti dea niste antibiotice. trece in cateva zile. insanatosire grabnica!

| Rouxee a răspuns:

E mai mult posibil sa fie din cauza ca ai baut ceva rece, o inghetata sau ceva, ori poate ai tras curent.

| Bogdan200 a răspuns:

Cel mai recomandat ar fi sa mergi la doctor si eu am avut la fel si a fost vorba de o problema la amigdalita