| Kimokato a întrebat:

Țigară electrică vs țigară normală. Care este mai bună și de ce?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am fost fumator si am indurat foarte multe rele in viata mea, nu incurajez fumatul dar in acest caz pot sa iti dau un sfat daca nu vrei sa te lasi sau este un sfat pentru altcineva, o sa iti zic care e mai buna si de ce:

(1-0) Pentru tigara normal, de ce?:Ţigara electronică poate fi de 15 ori mai toxică decât ţigaretele clasice.Vaporii care conţin nicotină produşi de ţigările electronice pot duce la formarea formaldehidei, o substanţă cancerigenă care face ca aceste dispozitive să fie de cinci până la cincisprezece ori mai toxice decât ţigările clasice, potrivit unui studiu american publicat miercuri, transmite AFP.

(1-1) Tigara electronica a egalat scorul, de ce?: Un studiu recent a observat ca in afara de defectele de mai sus care le-am precizat este faptul ca tigara electonica poate fi mai sanatoasa, nu mai inhalezi monoxid de carbon/gudron şi o poţi folosi oriunde.

Scorul Final: 1-1, dat faptul ca ambele tigari pot fi toxice dar in acelasi punct si una dintre ele pot fi mai 'novice' si mai sanatoasa, pretind ca cea normala, cea electronica contine destul de multe amestecuri foarte nocive in aceasta, Sper ca te-am ajutat!

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Ambele sunt la fel de nocive da din puncte de vedere diferite

| RB26DETT a răspuns:

Voi astia care fumati si inca va puteti lasa, chiar asa n-aveti ce face cu banii? Stau si ma gandesc cum se simt oamenii ce dau 450 de lei pe luna doar pentru simplul fapt ca fumeaza cate un pachet pe zi... sa nu mai zic de sanatatea lor...
eu unul nu m-as apuca de fumat nici daca tigarile ar fi gratis, am patit sa vad ce inseamna sa ai probleme cu sanatatea si de atunci o pretuiesc altfel! Nu iti dai seama cat de importanta e sanatatea decat atunci cand e pusa in pericol/n-o mai ai.

| Violleta2022 a răspuns:

Nici o diferenta, amandoua sunt nocive.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Nu e niciuna mai buna decat alta.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Fumatul scade ritmul cardio-respirator iar in momentul in care o sa depui efort de ex; fugi, urci scariile s-au ridici greutati vei avea probleme cu respiratia. E mai bine pentru tine sa ai plamanii sanatosi si curati pentru o viata sanatoasa si linistita pentru ca in ziua de azi sanatatea e mai scumpa decat toate.

| RobertMoon a răspuns:

Țigara electronică e mult mai nocivă decât țigara clasică, sunt oameni care au ajuns la bătrânețe fumând țigări obișnuite și nu au nimic, mă întreb dacă o să apuce cineva bătrânețile cu porcăriile de țigări electronice sau vapes.

| Alexuţ02 a răspuns:

Electronică e mai "sănătoasă", cea normală te rupe şi de bani şi te afectează şi mai mult.

Nu sunt fumător şi nici nu am treabă cu chestiile astea, spun doar ce mi-au zis prietenii, dacă am greşit cu ceva, sorry.