| cleon06 a întrebat:

Tigara electrica este permisa minorilor?

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In principiu tigara electronica nu este deloc nociva. Functioneaza pe baza evaporarii rapide a unui amestec de glicerina vegetala si arome si a unei cantitati variabile de nicotina sau fara nicotina.In cazul vaparii (de la vaporii inhalati deoarece nu este fumat ca in cazul inhalarii de fum din tigarilor din tutun) nu se inhaleaza si gudroane si in numar enorm de alte substante daunatoare ci un abur relativ "curat". Ca fapt divers s-a stabilit ca nicotina pura are efect benefic asupra scoartei cerebrale.

| Danzell a răspuns:

Tigara electronica poate fi cumparata de oricine pentru ca nu exista legislatie in aceste sens.
Tigarile electronice contin nicotina, la fel ca tigarile normale.
acum nu stiu sigur cum e legislatia la noi legata de nicotina insa substanta este considerata un drog.

exista proiecte de lege care vor sa interzica si comercializarea tigarilor electronice catre minori. tocmai din cauza nicotinei.

| tudorvolcano a răspuns:

Permisă, dar nu recomandată. Riscul de cancer de gât este mai mare decât în cazul unor țigări normale. Deocamdată legislația nu-ți interzice țigara electronică, dar e pe riscul tău.

| onix33 a răspuns:

Desi nu este o legislatie care sa interzica asta, exista multe companii care nu comercializeaza tigari electronice minorilor.