| MihaiBUG40 a întrebat:

Îmi este foarte frică de gândaci.Pur și simplu când văd unul îmi vine să fug pentru viața mea, inima îmi bate de zici că e motocicletă. Odată eram la mine acasă(aveam vreo 10 ani),părinții îmi dădeau jos o căpușă care îmi intrase in picior,văzusem mingea de exerciții ca era dezumflată,după ce mi-au dat părinții căpușa jos,am dat mingea la o parte și ce să vezi,un gândac,l-a prins tatăl meu înainte să se ducă pe covor, mă puteți ajuta vă rog?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Asa este pentru toti copilasii.
cand vei mai creste si te vei maturiza vei fii capabil sa integeli ca o fiinta atat de mica este imposibil sa-ti provoace tie un rau, la un corp de milioane de ori mai mare decat al unui gandacel.
Ajutorul il poti primi numai la la parintii tai, ca ei sunt in casa cu tine!

| AdioTPU a răspuns:

E o fobie. Fobiile se vindeca de obicei prin expunerea la acele chestii care cauzeaza teama. De exemplu arahnofobia, teama de paianjeni, se poate vindeca sau ameliora prin atingerea paianjenilor in mod des.

| MironMihaela a răspuns:

Fobie ai, si trebuie cateva sedinte de psihoterapie.