| PsyhoChild a întrebat:

Imi explica cineva care este treaba cu virusul HIV cand vine vorba de sex?
Stiu ca daca faci sex neprotejat poti lua aceasta boala.Dar cum? Se i-a numai de la persoanele infectate? Daca se i-a de la oricine inseamna ca avem deja HIV in noi doar ca nu este periculos? Daca nu e nici asta virusul se formeaza in timpul sexului? Explicati-mi detaliat va rog frumos.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Virusul HIV ("Virusul Imunodeficienţei Umane") este vinovatul principal pentru SIDA care apare dupa o perioada oarecare de de la infectare. Virusul se transmite prin sange. Avantajul este ca nu supravietuieste in aer. In aceste conditii nu se ia daca mananci dupa un om infectat, daca esti intepat de aceeasi insecta, folosirea aceleiasi toalete, haine, etc.
Exista un singur caz cunoscut in care HIV a fost transmis prin saliva dar acea persoana a avut gingiile sangerande. Se transmite si de la mama la fat sau prin folosirea aceleiasi sinringi la cei ce se drogheaza. Nu se ia decat de la cei infectati. Acestia capata virusul in conditii de trai in promiscuitate (mizerie).

suntserios
| suntserios a răspuns:

Normal ca se ia de la persoane deja infectate

| Alexuca24 a răspuns:

Virusul HIV se poate lua daca intretii relatii sexuale cu un partener infectat