| Alex10Rujan a întrebat:

Aseara am observat ca mi-am rupt o alunita pe spate.Tricoul era plin de sange,iar alunita se mai tinea de piele(adica era rupta doar putin din ea). Alunita era mare si maro, stie cineva ce trebuie sa fac? Am citit pe net ca poti face cancer daca nu te duci in 3 zile, e adevarat? Dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| KhludCiprian a răspuns:

Legat de cancer, nu e adevarat. Cancerul apare doar in cazul in care "aluna ar creste si creste" si atunci ar fi recomandat sa mergi la un doctor specialist, nu TPU.

Partea rea e ca daca ai infectie, e foarte recomandat sa te duci la un doctor sa vada riscurile asociate. Intre timp iti recomand sa dezinfectezi zona ce e plina de sange.

2 răspunsuri:
| mdany a răspuns:

Buna.In cazul alunitelor, acestea devin cancerigene in momentul ruperii acestora de pe suprafata pielii (rupere completa), in cazul unui traumatism la nivelul acestuia, etc. Alunita devine cancerigena cand isi schimba marimea si culoarea cu timpul. Nu este adevarata treaba cu acele 3 zile, dar recomandarea mea e sa mergi la un consult la medicul dermatolog cat mai repede posibil pentru ati da un diagnostic clar si eventual un tratament pentru acea zona. Nu amana!
Sanatate.

| cristimihailov a răspuns:

Stai linistit. Nu mai citi toate prostiile.
Doar mergi la doctor sa se uite si ala un pic la tine si la ce ti s-a intamplat.
Asta ca sa te linistesti de tot.
Vezi doar sa nu se infecteze.

Credinta cu ruptul alunitei si cancerul e mai veche si legatura dintre ele nu este foarte clara.