| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

Imi poate spune careva cum sta treaba cu tipul somatic, metabolismul, dezvoltarea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| CiobotaruValentin a răspuns:

Ai mai auzit de cuvantul "somatic"? Probabil ca da. In general termenul descrie ceva legat de corp. Deci tipul somatic se refera la tipul corpului nostru.

De ce ne-ar interesa asta, sa stim ce tip de corp avem?

O sa vedem putin mai jos. Prima oara sa vorbim despre fiecare in parte si sa incercam sa aflam in care ne incadram.

Tipul somatic se refera la un ansamblu de caracteristici fizice predominante la fiecare individ in parte. Caracteristicile care se iau in calcul sunt grosimea oaselor, musculatura, tesutul adipos.

Clasificarea corpului uman in 3 tipuri somatice a fost propusa de psihologul american William Herbert Sheldon. Cele trei sunt:

ectomorf
mezomorf
endomorf
Cuvintele seamana si daca nu ai mai auzit pana acum de ele, la inceput o sa le incurci, dar odata ce iti identifici tipul somatic o sa-ti fie mai usor sa le retii si pe celelalte doua.

ECTOMORFUL
Tipul ectomorf se caracterizeaza prin faptul ca este foarte slab. Are masa musculara redusa si grasime putina, cu oase subtiri si lungi.

Metabolismul este foarte rapid si datorita arderilor intense ectomorful are dificultati mari in a lua in greutate indiferent ca este vorba despre grasime sau muschi.

MEZOMORFUL
Daca te incadrezi in aceasta categorie considera-te foarte norocos. Mezomorful este tipul atletic, cu strat de grasime redus si constitutie musculoasa. Este lat in umeri, ingust in talie si are oase relativ groase.

Castiga repede masa musculara si arde grasimea cu usurinta; din aceasta cauza raspunde foarte bine la diferite antrenamente si diete.

ENDOMORFUL
Este tipul gras, cu strat adipos mare (localizat in special in partea in partea de mijloc a corpului) dar si masa musculara mare. Solid, are o structura osoasa masiva si este lat in bazin.

Cu un metabolism lent, acest tip se ingrasa foarte usor si slabeste foarte greu.

Majoritatea oamenilor nu se incadreaza intr-o singura categorie, ci intr-o combinatie a celor 3. Nu putem spune ca suntem in intregime ectomorf, mezomorf sau endomorf, ci ca predominant apartinem unui tip somatic. Asadar chiar daca esti mezomorf s-ar putea sa ai si trasaturi de ectomorf si trasaturi de endomorf. Important e sa stii care este principalul tau tip somatic.

De ce e important sa-ti cunosti tipul somatic? Stiind ce tip somatic ai la baza iti poti ajusta antrenamentul si alimentatia mai eficient. Astfel iti va fi mai usor sa-ti urmaresti scopul: sa dai jos grasimea sau sa pui masa.

Spre exemplu, daca esti ectomorf, avand in vedere ca pui greu masa musculara, antrenamentul tau trebuie sa fie axat pe exercitii de baza -cu pauze mari intre serii de ~ 2min-, greutati mari (cu care sa poti face 6-8 repetari) iar exercitiile cardio reduse la minim. Deoarece esti predispus la supraantrenament, ai nevoie de multa odihna intre antrenamente.

Alimentatia trebuie sa fie una foarte bogata care sa includa cantitati mari de carbohidrati (cartofi, orez, paste), proteine (carne, oua, branza, lapte) si grasimi nesaturate(peste, nuci, seminte, migdale). Alimentele bogate in fibre nu sunt indicate pentru ectomorfi deoarece au un continut (macro)nutritiv scazut si dau senzatia de satietate. Ca suplimente nutritive sunt recomandate mass-gainere, deoarece contin multi carbohidrati, creatina, suficiente proteine si au un continut caloric foarte ridicat.

La polul opus se afla endomorful. Daca te regasesti aici principalul tau obiectiv este mai mult ca sigur sa scapi de grasime. Va trebui sa te antrenezi la o intensitate mai mare, cu pauze mici intre serii (~1min) si greutati care iti permit sa faci 8-12 repetari. Exercitiile cardio nu trebuie sub nicio forma sa lipseasca din antrenament. Acestea se fac de preferat la sfarsitul antrenamentului cu greutati.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru CiobotaruValentin):

CiobotaruValentin nu te supara dar vreau sa te intreb ceva de ex: sa zicem ca tata e ectomorf si mama endomorf copilul va mosteni tipul somatic de la amandoi s-au se va manifesta diferit va fi mezomorf s-au tot ctomorf ca tatal ori va semana la fizic mai mult cu mama.

4 răspunsuri:
| HugeHulk a răspuns:

E simplu, exista 3 tipuri somatice in linii mari:
1) Ectomorful, cel care are catabolismul (arderile) mai mari decat anabolismul (depozitele). Pur si simplu e un metabolism rapid, arde foarte repede ceea ce mananca. E slabut in general, reuseste greu sa creasca in greutate.

2) Mezomorful. Catabolism = anabolism. E cel mai norocos, are un metabolism destul de echilibrat, poate sa scada si sa creasca in greutate relativ usor, in functie de alimentatie.

3) Endomorful. Catabolismul e mai mic decat anabolismul. E persoana care greu slabeste si in general sunt persoanele masive, mai ales daca baga si sala. Eu sunt de exemplu endomorf si nici nu imi amintesc ultima oara cand am avut sub 100 de kg. M-am pus in schimb sa fac sala, sa ma axez pe forta mai mult si a fost mult mai ok, la asta ma ajuta pe mine genetica.

| Pricope_Marius_1997 explică (pentru HugeHulk):

Dar cele trei tipuri somatice sunt valabile si in cazul fetelor asa-i.

| HugeHulk a răspuns (pentru Pricope_Marius_1997):

Logic, da.