| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

Imi poate spune cineva cum sta treaba cu metabolismul la baieti si la fete? E acelasi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Fetele au mai multa grasime corporala fata de baieti,asa suntem construiti genetic, baieti ai mai multa masa musculara, desi fetele au o rata metabolica mai mica, ele se ingrasa mai repede si slabesc mai greu, in concluzie exista o diferenta

de exemplu eu daca eram fata trebuia sa consum 2000 de calori asa am nevoie de 2500 de calori

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Inclusiv a face sport este o diferenta, fetele ard mai multe grasimi daca fac cardio dupa ce au mancat vs baieti care e bine sa faca cardio pe stomacul gol, asta e din cauza depozitelor de glicogen din muschi, barbati au mai multa masa

| Celcestietot a răspuns:

Da. Ambele sexe au aceleași categorii de corpuri : ectomorf, mesomorf și endomorf.

| Frank51 a răspuns:

E in functie de stilul de viata, si genetic. Daca practici un sport sau esti foarte activ, vei avea un metabolism mai rapid, valabil pentru orice persoana. Metabolismul se poate schimba, dar necesita multa rabdare si atentie, iar daca nu se face cum trebuie iti poti face mai mult rau decat bine.