| butterfly296 a întrebat:

Imi poate spune cineva daca analizele de sange se fac gratuit la spital? Adica, daca nu sunt internata si daca am trimitere de la medic pentru anumite analize.Am inteles ca unele sunt destul de scumpe in laboratoare, asa ca as vrea sa stiu daca le-as putea face la spital.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Iti iei trimitere de la medicul de familie si medicul specifica ce analize doresti sa faci, apoi te adresezi unui laborator si vezi daca se fac programari pentru analize gratuite, eu asa procedez de fiecare data.
O seara frumoasa sa aihappy

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca esti asigurata de sanatate si ai trimitere de la medic atunci analizele la spital sunt gratuite.

| RAY a răspuns:

Daca ai asigurare e gratis,unele nu sunt depinde de analiza, sange, radiografie, urina, scaun etc gratis

| pietrean a răspuns:

Daca ai asigurare CAS(salariat,coasigurat,elev,student),poti face unele analize gratuite, cu trimitere de la medicul de familie, la acele laboratoare ce au contract cu CAS-ul.
In Spital, nu se pot face analize, decat daca esti internata, la indicatia medicului curant.Trimiterea de la medicul de familie, iti foloseste doar pentru laboratoare, ambulatoriu.

| doggy123 a răspuns:

Din cate stiu eu trebuie sa platesti o anumita suma de bani