| anonim_4396 a întrebat:

ar putea cineva sa îmi spună unde găsesc o lista completa cu analizele care se fac la donarea de sânge? Stiu care sunt in mare, dar as vrea sa stiu toate. Sau daca a fost cineva mi le poate scrie aici? Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| SashaMalmed a răspuns:

Analizele gratuite care se fac inainte de a dona sange sunt:

-RH;
-grupa sangvină;
-hepatită B, C;
-HIV(SIDA);
-HTLV (leucemie); VDRL (sifilis); --ALT (probe hepatice);

O să ți se faca și :

-calcemie,
-glicemie,
-transaminaze,
-colesterol,
-EKG,
-radiografie pulmonară

Si totodata vei afla si:

-hemoglobina,
-pulsul,
-tensiunea.

Multă sănătate!