| คηĐЯээд a întrebat:

Imi pot pune aparat dentar la 16 ani? Am un canin crescut gresit si iese in evidenta destul de mult. Credeti ca e prea tarziu sa-mi pun aparat dentar? Cam cat ar trebui sa-l tin ( in caz ca ati avut experiente si stiti cum sta situatia )? Cam cat costa un aparat dentar si intretinerea lunara?

Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Un aparat de corecție dentară se poate pune la vârsta de 40 de ani.
Numai medicul dontolog poate spune cât costă, ce fel de aparat poți purta, etc.
Discuți cu el deschis, fără ezitări și teamă.
Pa, pa.

| IrinaAndreea a răspuns:

Sigur nu este tarziu, asistenta de la cabinetul unde mergeam eu avea si ea (avea vreo 35 ani) :)) Depinde de tipul de aparat de care ai nevoie, mobil sau fix. Cel mobil se tine de obicei 1, 5-2 ani, iar cel fix cam 2-3 ani, dar difera de la caz la caz, in functie de "gravitatea" situatiei. Eu l-am tinut 4 ani, dar era cu adevarat grav. Cat despre pret, variaza de la o clinica la alta si in functie de tipul lui (acum sunt unele moderne, care abia se vad). Cel mai bine te programezi undeva si afli acolo toate detaliile. Orientativ, am gasit aici o lista de preturi: http://www.dentaplus.eu/aparat-dentar.php

| Doctorfishadi a răspuns:

Da,la 18 ani in sus nu mai merge! La 16 este ok, dar grabeste-te!

| Lariiiiiiii a răspuns:

Bună da sigur că îţi poţi pune, păi un aparat dentar costă :
Aparat mobil 700 lei
Aparat Monobloc 975 lei
Aparat fix cu bracketi metaici/ arcada 2100 lei
Aparat fix cu bracketi ceramici( fizionomici)/arcada 2600 lei
Aparat fix cu bracketi transparenti safir/arcada 3200 lei
Invisalign- aparat ortodontic invizibil 10000 lei
Incognito- aparat ortodontic oal estetic 100% 10000 lei
Aplicatie arc transpalatinal 300 lei
Aplicare bara transpalatinala linguala sudata 300 lei
Aplicare Pendulum 600 lei
Disjunctor transversal 1000 lei
Disjunctor sagital 1300 lei
Indepartare aparat fix la cererea pacientului 400 lei
Aparat mobil de contentie 700 lei
Retainer fabricat in cabinet 200 lei

| CrissNico a răspuns:

Da normal ca poti. Stiu pe cineva avea vreo 30-40 de ani si avea aparat dentar, dar desigur cu cat e mai inaitat in varsta cu atat dureaza mai mult pana se intreapta dintii.O colega de a mea l-a tinut cam un an jumate dar asta decide dentistul desigurhappy
Sper ca te-am ajutathappy