| KevinAle a întrebat:

Imi puteti recomanda niște medicamente foarte bune pentru stres?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Medicamente pentru stres nu se gasesc la farmaciile bio, astia care mint poporul cu 2 plante care cica fac minuni. Alea sunt suplimente tu ai zis medicamente
Medicamentele se cumpara doar cu reteta de la medicul specialist psihiatru, iti dai seama ca asa zisele pastile din plante nu fac nici 0000000, 1% din ce face un medicament.
Nu te incurajez sa cumperi ceva medicamente pentru ca odata intrat in acest jos ele creaza si anumite dependente sau au efecte adverse, desigur daca stresul este mult prea mare da recomand sa se mearga la psihiatru nicidecum sa nu se apeleze la plante care nu fac mare lucru cand e vorba de o afectiune indelungata
Daca e ceva asa trecator poate sa te ajute o planta, un ceai, dar asta in conditii asa ca e un stres usor, nu ceva epuizant
Incearca totusi plante de inceput (intrebi la farmaciile astea cu plante care-s ca ciupercile de multe) iar daca nu merge ca sa nu dai in ceva "cronic" mergi la medicul psihiatru si vezi ce recomanda acesta.
Sa iti spun pe aia dreapta stresul este responsabil si de tulburari psihice, stiu foarte multe cazuri de persoane care au ajuns sa aiba depresie, anxietate sau chiar si-au declansat schizofrenia inascuta (aici numai e ceva dat de factorul stres ci ceva inascut) datorita stresului indelung si puternic
Deci primul si cel mai bun sfat trateaza stresul medicamentos dar mai ales incearca sa elimini factorii care-l declanseaza, care-l dau.
Unii au job-uri care-i epuizeaza de ex. si atunci degeaba iau pastile daca stresul e in continuare prezent, dar renuntand la acel job in favoarea unuia mai putin stresant elimina strasul.
Stresul este foarte periculos se zice ca el este factorul declansator in cazul multor afectiuni, eu trag concluzia ca el duce pana la scaderea sistemului imunitar, multe persoane au facut boli grave de la stres, dar nu vreau sa te sperii.

7 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Viagra! Sau dacă vrei naturist "Țelina"!

| Lukasssz a răspuns:

Stress control

| Yuoia a răspuns:

Pentru stres nu exista medicamente. Doar autocontrolul ajuta. Orice recomandare si administrare e... apa de ploaie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Valeriana

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt apa cu zahar, și cele chimice doar psihiatru ți le da. Sportul e singura modalitate healthy în care sa combați stresul, anxietatea, depresia.

| KevinAle explică (pentru anonim_4396):

De ce sportul ajuta la stres?

| anonim_4396 a răspuns (pentru KevinAle):

Dai un simplu search pe google și o sa afli. Poți întreba și medicii acest lucru.