| adri a întrebat:

Imi puteti recomanda un remediu contra cicatricilor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Singurul tratament eficient este scoaterea chirurgicala a cicatricii si apoi sutura intradermica si laser-terapie pe perioada vindecarii.

| JustMeFlory a răspuns:

Cicatricele sunt zone de tesut fibros care înlocuieşte definitiv sau pe o perioadă foarte lungă un ţesut normal, după ce acesta a suferit o leziune. Ţesutul cicatriceal se formează atât în organele interne (ca urmare a unei rupturi musculare, a unei intervenţii chirurgicale), cât şi pe piele.
O cicatrice normală este abia vizibilă, suplă la palpare şi fără modificare a culorii pielii. Totuşi, uneori, ea capătă un aspect anormal, putand provoca disconfortul celui afectat.

Daca va confruntati cu o astfel de problema, puteti incerca urmatoarele remedii naturale, usor de preparat in casa, ce pot duce la disparitia sau estomparea cicatricelor inestetice.

Acestea sunt eficiente in special in cazul cicatricelor provocate de acnee, dar si in ale cazuri (taieturi, zgarieturi, arsuri etc), referindu-se in principiu la cicatricele superficiale si recente.

Aloe Vera: aplicarea sevei continute in frunzele acestei plante pe o rana, grabeste vindecarea acesteia si previne formarea cicatricelor.

Cea mai buna metoda de tratare a cicatricelor este aplicarea de pasta de lemn de santal amestecata cu apa de trandafiri. Aceasta pasta se aplica seara, inainte de culcare, se lasa peste noapte si se spala a doua zi dimineata. Se repeta procedeul pana la atingerea rezultatului dorit.

Sucul de lamaie este un inalbitor natural si ajuta la decolorarea cicatricelor si curatarea pielii.

Faceti un decoct adaugand 1 lingurita de seminte de schinduf (fan grecesc) fierte intr-un litru de apa timp de cateva minute si clatiti-va fata zilnic pentru a evita formarea cicatricilor produse de acnee.

Uleiul esential de lavanda aplicat de doua ori pe zi pe zona afectata este un alt remediu eficient si usor de folosit acasa.

Cea mai eficienta insa, este aplicarea de miere pe zonele cu probleme de cateva ori pe zi. Mierea va da o stralucire naturala pielii si va indeparta toate cicatricele.

Sucul de castravete se aplica pe cicatrice, se lasa sa actioneze 15 minute, dupa care pielea se spala cu apa rece.

Preparati un amestec dintr-o lingura de smantana, 1 lingura de iaurt, 1 lingura de faina de ovaz si cateva picaturi de suc de lamaie. Se aplica pe zona afectata, se lasa 10 minute, dupa care se clateste.

In cazul cicatricelor vechi, se maseaza cicatricea cu ulei de nuca de cocos. Acesta va estompa cicatricele, dar indepartarea lor totala nu este posibila.

Un alt remediu extrem de eficient este amestecul preparat dintr-o lingura de argila, o lingurita de suc de lime si apa de trandafiri. Aceasta pasta se aplica pe zonele afectate masand usor, se lasa sa se usuce si se aplica din nou pe cicatrice. Se lasa timp de 5-10 minute, dupa care se spala cu apa rece.

De asemenea, aplicarea de ulei de masline este benefica in estomparea cicatricelor.

Vitamina E este considerata printre cele mai bune solutii pentru o piele sanatoasa si stralucitoare. Aplicarea zilnica a fiolelor sau capsulelor de vitamina E va face cicatricile sa dispara complet in cateva saptamani.

Uleiul esential de Arbore de ceai, sucul din frunze proaspete de menta si ceaiul verde, sunt si ele remedii eficiente in estomparea cicatricelor.
Sursa:Google
Sper ca ti'am putut fii de folos!
Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi cu trimitere de la doctorul de familie la un serviciu de chirurgie plastica si reparatorie. Sau, fara trimitere, la o clinica privata. Acolo se rezova.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am intrat intamplator pe acest site si nu cred ca o sa mai intru! Sfatul meu este, mai bine sa mergi la o clinica sau daca nu ai bani incearca contractubex-gel.succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Folosesc de 3sapt dermatrix si se vede dif.incearca!