| malik a întrebat:

Imi puteti recomanda un remediu naturist pentru cicatricile cauzate de acnee?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Laser, laserul se foloseste doar cand a aparut cicatricea, dar nu este indicat daca ai ten inchis pentru ca poate lasa pete-

5 răspunsuri:
Anna
| Anna a răspuns:

Bea suc de morcov sau mananca pur si simplu morcov.Cicatrizeaza si este foarte bun pentru piele.Totodata,poti sa iei Vitamina A (care se regaseste in morcov)

| cely a răspuns:

Crema de galbenelecu propolis

| LoryM22 a răspuns:

Tratamente naturiste pe baza de plante medicinale

Atunci cand v-ati hotarat ca vreti sa scapati de cicatrici, trebuie sa stiti ca nu veti putea interveni mai devreme de 1 an de la formarea cicatricei si ca aveti doua posibilitati in indepartarea acestora: operatia estetica sau calea nechirurgicala (tratamente cu laser, lifting chimic, presoterapia, injectia locala cu corticosteroizi). In cadrul metodei nechirurgicale mai poate fi inclus si tratamentul naturist. Acesta are la baza plante medicinale care, in timp, vor face minuni cu semnele inestetice. Pentru a va trata cicatricile puteti incerca tinctura de arnica, tinctura de marul lupului, tinctura de mugur de plop, tinctura de tananeasa in combinatie (parti egale) cu tinctura de propolis sau tinctura de arnica. Cu aceste tincturi se aplica zilnic comprese timp de 1-2 ore. La fel de indicat este si bitterul suedez cu care se umezeste pana la 40 de ori cicatricea sau mastile de argila care pot face minuni cu cicatricile lasate de acnee. Pentru cicatrici mai usoare, cum ar fi zgarieturile, intepaturile putei folosi ungunete pe baza de aloe, galbenele sau propolis. Sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scuze,(imparate)am observat cam tarziu chestia cu "remediu naturist"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma gandeam la remediul naturist, apropo de cicatrice, mama mea a fost arsa pe fata si pe vremea aceea un medic plastician facea un studiu pentru a vindeca ranile lasate de arsuri.si ea s-a oferit voluntara(acum vreo 30 de ani)pentru un produs cu catina si galbenele, vreau sa iti spun ca nu i-a ramas nici un semn pe fata, a avut fata in totalitate arsa.si dupa hidratarea zilnica cu acest unguenta, toata arsura de pe fata s-a "scos" precum o masca de carnaval.probabil ca acum se gaseste la orice magazin de produse naturiste