| Sessionn a întrebat:

Imi puteti spune... cam dupa cat timp se depune fumul de tigara pe plamani? multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Iunona a răspuns:

Multe afectiuni importante sunt cauzate de fumat: boli cardiovasculare, respiratorii, reproductive, precum si cancere care afecteaza diverse organe si zone ale corpului. In plus fata de bine-cunoscutele consecinte privind cancerul pulmonar si boala respiratorie, fumatul cauzeaza si diverse morbiditati, cum ar fi densitatea osoasa scazuta, cataracta nucleara, cancerul vezical si reducerea fertilitatii. Aceste probleme pot afecta fumatori tineri si de varsta medie, iar pe masura ce varsta fumatorului creste, creste si frecventa bolilor determinate de fumat. Partea buna este ca nu apar peste noapte sau dupa 2-3 tigari pe an ci doar daca ai fost un fumator activ, si fumul si alte substante toxice se depun cantitativ pe durata anilor.

4 răspunsuri:
| Daiana90 a răspuns:

Lucrul asta depinde de la persoana la persoana, altii se imbolnavesc de cancer sau alte boli la plamani in urma fumatului iar altii fumeaza zeci de ani si sunt perfect sanatosi.vecinul meu de aproape 50 de ani fumeaza mai ceva de un pachet pe zi, fumeaza de 20 de ani si merge regulat la analize si raze pentru ca asa ii cere serviciul iar plamanii lui sunt ca la nou nascut.in schimb, dupa cum ti-am spus, altii se imbolnavesc in urma fumatului mult mai repede.depinde de organism

| AlexanderAdrian a răspuns:

Fumul se depune de la prima tigara. Iar daca decizi sa te lasi specialistii spun ca dureaza ani de zile pana cand plamanii tai se refac ca si cum nimic n-ar fi existat, mai exact 10 ani. Si nu te ajuta nici o cisterna de lapte cand fumezi.

| prima a răspuns:

El la fiecare fum tras se demune un pic doar ca foarte foarte putin deodata nu este vizibil. dupa citiva ani buni de fumat deja se opserva ...bea cit mai mult lapte daca fumezi si chiar nu poti lasa

| oollgguuttzzaa a răspuns:

In timp ce fumezi fumul se duce in plamani....de aia mai bine lasa tigara, te vei imbolnavi ca nu vei mai fi salvat!