| bluesky a întrebat:

Imi puteti spune cateva remedii naturale si nu numai, pentru unghiile care se exfoliaza, orice tratamente pentru unghii? Oare e din cauza ojei, dar daca nu ma fac cu nimic pe unghii atunci se rup si se exfoliaza! Ce pot face? Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Îndepărtarea ojei sau a lacului trebuie făcute cu dizolvant fără acetonă (free), în caz contra atacă matrița unghială.
Aplică seara ulei de ricin, lași să acționeze o oră, timp de 2 luni pentru a se vedea un rezultat optim. În acest interval de timp nu mai aplici ojă sau lac pe unghii, ele trebuie să respire.
Pilirea unghiilor o faci cu o pilă pentru unghii casante (se găsește la magazin).
Uleiul de ricin îl găsești la Plafar sau centru de ceaiuri, 25 de ml la 3 ron.
Poți cere sfatul și unui dermatolog, analize de sânge (carențele de vitamine le poți citi după sănătatea unghiilor tale).
Pa, pa.

3 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Fa un tratament cu vitamine pentru. par si unghii(asa ceri la farmacie). scufunda-ti degetele de2ori pe saptamana in ulei de masline si stai asa 30 min. foloseste in rest, lac intaritor pentru unghii cucalciu si vitamine. efectul e garantat dar trebuie sa faci asta pe termen lung.

| EUSIATIT a răspuns:

Ulei de ricin e f bine citeste prospectul si vei vedea succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intruducerea unghiilor in ulei fierbinte le intareste.