| Andra10 a întrebat:

Imi puteti spune si mie va rog simptomele pentru. apendicita si pentru. pmneumonie? Si o alta problema e ca acum 1 minut am inceput da simt ceva in partea dreapta, jos (nu o durere, ceva... ca o miscare). Poate fi apendicita? Si... Sunt racita, am tuse productiva, iar cand tusesc simt o durere in piept (dar am mai patit asa si, totusi nu am patit nimic). Poate fi pmneumonie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

1) Apendicita nu este de acuta. Diagnosticul de apendicita cronica e un diagnostic eronat si antic. Ceea ce se diagnostica ca apendicita cronica, in momentul actual se imparte in 5 sindrome care nu au nici o legatura cu patologia apendicelui cecal.
2) Apendicita acuta da dureri de intensiate variata. In diagnosticul apendicitei se iau in special caracterul durerii (aparitie in zona ombilicala, migreaza in fosa iliaca dreapta), varsaturile si inapetenta.
3) Pneumonia clasica cuprinde feba, junghi intercostal si frison. Pulsul rapid, respiratia agitata delirul, cianoza mucoaselor sunt semne de insuficienta respiratorie si de sepsis nu de pneumonie. Ok, o pneumoni poate evolua in insuficienta pulmonara acuta, dar atunci tratezi sepsisul, pneumoni si insuficienta. Daca la un pacient cu simptomele pe care le-ai descris, doctor pune doar diagnosticul de pneumonie, deja se poate vorbi de malpraxis.
4) nu confunda Sindromul Munchausen cu ipohondria. Pe langa asta, toate simptomele descrise se leaga. Iar cel care a pus intrebarea a afirmat si el ca se indoieste ca ar avea asa ceva.
5) Pneumonia intra in categoria bolilor tratate in urgenta. In cazul in care chiar ar fi fost ipohondru (desi nu gasesc nici un argument pentru diagnosticul tau), intai diagnostichezi pneumonia, apoi apendicita si apoi ipohondria.
6) De ce mai recomanzi control de specialiate daca esti asa de sigur ca e ipohondrie? Nu spui ca e ipohondru decat un om care sti sigur ca e sanatos.

19 răspunsuri:
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Nu e apdicita si nici pneumonie. Senzatia aia in partea dreapta poate sa fie cauzata de colon. Iar pneumonia tipica se caracterizeaza prin: febra, frison, junghi intercostal.

| Amorezatul a răspuns:

Eu sunt de parere ca este ipohindire si trebuie tratata facand un control specializat! Sintomele apendicitei variaza, de regula durerea este mai persistenta in partea stang, ai diaree, iti amorteste piciorul drept si durerile sunt destul de insuportabile in cazul in care este o apendicita acuta! Apendicita cronica este aceea care persista si toata viata, de multe ori nu este necesara operatia, durerile fiind trecatoare.

Simptomele pneumoniei includ: tremurat, friguri, voma, clantanitul dintilor, durere mare în zona pieptului, temperatura ridicata, transpiratie accentuata, puls rapid, respiratie agitata, colorarea vinetie a buzelor si degetelor, stare mentala confuza sau delir, tuse care provoaca expectoratie mucoasa de culoare maronie sau verzuie.
Deci iti recomand sa vorbesti cu medicul tau despre ipohindire in primul rand, si apoi un control specializat pentru sigurata (pleumonie si apendicita)

| Amorezatul a răspuns (pentru gyzzard):

Indiferent de ce ar putea fi, asta este doar teorie! Recomand mereu control indiferent de problema medicala pentru ca nu sunt medic, si nici daca asi fi nu mi-as permite sa iau o decizie in baza unor sintome pe care eu nu le vad cu 'ochii mei' pana la urma asta este si scopul mesajului scris cu rosu! In al doilea rad am scris sumativ, nu il ajuta cu ceva daca i-as da un tratat de medicina. Apoi chestia cu nu exista apedicita cronica este variata, te asigur ca simptomele ei sunt, sora mea a fost diagnostica astfel urmand ca operatia de apendicita sa o aibe la varsta de 24 de ani, desi avea perioade regulate cu simptome de apendicita si (asta de n ori), medici nu au luat niciodata decizia de a o opera pentru ca nu au considerat urgent (asta pana la varsta de 24 de ani,, cand si atunci a fost mai mult un raspuns la intrebare 'vrei sa te operam?' ) Pe de alta parte te asigur ca eu am astfel de dureri care nu sunt in niciun caz de apendicita acuta, ci sunt periodice in special (primavara si vara) fara a fi nevoie de operatie, fiind supus chiar si controlului specializat! Pe de alta parte mama mea a avut 8 operatii datorate apedicitei, peritonitei si incurcaturilor de mate precum si a altor complicatii survenite! Desigur simptomele sunt variate dar ceea ce are el sunt mai mult, simtome normale ale orgaismului, ca si faza cu 'ma doare cand tusesc' pai ce ar trebui? sa razi de fiecare daca cand tusesti? 4. Nu sut de parere ca este sindromul munchausen pentru ca nu cred ca minte intentionat pentru a primi atentie din partea medicilor, pentru ca deja era la spital acum, ci cred ca multe din reactile lui sunt normale si mai mult de atat EXAGERATE, ti se pare normal ca o tuse sa te duca cu gandul la Pneumonie, ori o durere de acum 1 minut cu gandul la apendicita? Daca te duce cu gandul la asa ceva, de ce nu s-ar duce la spital! 5. Cu toate ca spui ca intre in categoria bolilor tratate in urgenta, cred ca diagnosticul este pus si de medicul de familie urmand a se administra medicamentele necesare! Nu cred ca toti cu pneumonie se trateaza la spital (exceptand cazurile grave) Eu nu am diagnosticat nimic, eu i-am zis doar ca sunt de parere ca este ipohindirie oferindu-i de asemenea informatii despre ce este pneumonia si apendicita (informatii sumative, si un raspuns la ceea ce vroia de fapt, simptome ale apendicitei si peumoniei ). Eu nu sunt medic ca sa fac un diagnostic. 6. De unde iti reiese tie ca sunt sigur? si unde ai vazut tu ca am scris SUNT SIGUR! Am facut recomandari si mi-am dat cu parerea intr-o intrebare de opinie! TIND SA CRED CA ESTE IPOHINDRIE ori o nevoie de atentie cu ceva probleme anxioase mai degraba decat pneumoni, apendicite. AM RECOMANDAT control specializat pentru ca nu sunt NICI MEDIC, NICI PSIHOLOG dar asta nu inseamna ca nu imi pot da cu parerea. Spunandu-i ca este ipohidrie suna mai frumos decat sa ii spun ca are nevoie de un psiholog, nu crezi? Si da poate am lasat o urma de satira, dar mi se pare scandalos sa nu se faca o investigatie medicala amanuntita pe care O RECOMAND CU STRICTETE Te asigur ca scopul meu a fost acela de il trimite la un control specializat si nu aceea de a-l asigura ca nu are nimic si ca poate sta acasa linistit! Sper ca ai inteles asta.

| gyzzard a răspuns (pentru Amorezatul):

1) Daca nu ai o pregatire specializata atunci de ce iti dai cu parerea intr-o cauza medicala?
2) Sora ta a fost diagnosticata gresit. Si tu la fel. Exista alte sindroame si boli cu simptome asemanatoare care suna a apendicita. Exista colita, exista sindromul colonului iritabil, etc.
3) Ai simptome exact cand apar fructele si se mananca multe legume. hmm. Fructele proaspete fermenteaza la nivelul colonului si pot duce la simptomatologie de colita. Colita care nu e apendicita cronica.
4) In medicina actuala, diagnosticul de apendiciata cronica se considera malpraxis.
5) Daca ai sa cauti in ghidul international al bolilor, nu exista decat apendicita acuta (cod 562). Apendicita e o infectie care nu se cronicizeaza, fiindca evolutia duce spre necroza apendicelui.
6) durerea in timpul tusei nu este normala.
7) repet, ai oferit informatii despre sepsis si insuficienta respiratorie si nu despre pneumonie.
8) Pneumonia se trateaza doar in spital si necesita o confirmare radiologica. Medicul de familie poate doar sa cheme salvarea si sa faca transferul pacientului la spital.
9) Un ipohondru o sa mearga la spital inainte sa intrebe pe net si ofera foarte multe simptome.
10) Nu esti medic, asa ca abtine-te de la a da cu parerea. Daca avea penumonie si urma sfatul tau: "iti recomand sa vorbesti cu medicul tau despre ipohindire in primul rand, si apoi un control specializat pentru sigurata" (si pun accent pe "apoi un control specializat pentru sigurata") sfatul tau ar fi omorat un om (in conditiile cand pentru penumonie ai dat niste simptome false). Mai ales sa la psiholog, un ipohondru ar fi fost programat peste 2 saptamani.
Felicitari, parerea ta putea ucide un om.

| Amorezatul a răspuns (pentru gyzzard):

Sunteti de-a dreptul imposibil! Ceea ce va framanta nu este faptul ce am zis, ci faptul ca imi permit sa zic ceva pe postul de sanatate, care este mai mult ca evident ca dispune de doi experti TPU, care sunt specializati in acest sens. Va afecteaza atat de tare incat simtiti ca atentez practic la profesia dumneavoastra, pe de alta parte ati facut referire numai la profesia de medic! Am observat chiar ca ati pus si o intrebare capcana pentru a vedea daca oamenii va raspund la o boala sau nu (boala desigur inventataa de dumneavoastra), asta arata mai degraba o lupta de orgoliu, un fel de 'eu sunt cel mai tare'. AM sa incetez sa imi dau cu pareara in momentul in care dumneavostra va asumati sa raspundeti la toate intrebarile de pe SANATATE pentru ca pana la urma urma urmei sunteti specialist si asta vreti sa scoateti in evidenta!
Nu inteleg ce va deranjeaza? Faptul ca am scris, cum am scris, ca nu am experienta dumneavostra si ca mi-am permis sa imi dau cu parerea? Este absurd! Imi vine sa spun ca suteti ori frustrat datorita salarilor si sistemului de sanatate ori prea plin de el - Numai ca ar fi gresit din partea mea.

Ma repet: Nu sunt medic, iar site-ul se numeste TOTI PENTRU UNU, nu: UN MEDIC PENTRU TOTI! Daca informatia mea este utila alege utilizatorul, dovada a fost ca are incredere mai multa in dumneavoastra doar pentru ca AVETI TITLU TPU si profesia de Medic! (pentru ca se stie ca lumea asculta de autoritate) si ca raspunsul a fost mai bun. Intrebarea este? Cat de sigur sunteti dumneavostra de rezultat si de faptul ca nu este nici apendicita si nici pneumonie? Cumva din urma unui consult, l-ati palpat? i-ati ascultat plamanul? Asa si eu imi permit sa zic ceva, fara a avea desigur experienta de doctorat! Pana in momentul in care dumneavostra veti rapspunde la toate intrebarile de pe aceasta rubrica, v-a trebuii sa va obisnuiti si cu parerile altora, mai putini avizati! Mai grav este ca dumneavoastra ati spusi *Nu e apdicita si nici pneumonie. Senzatia aia in partea dreapta poate sa fie cauzata de colon. Iar pneumonia tipica se caracterizeaza prin: febra, frison, junghi intercostal. * si nici macar nu l-ati trimis la un consult specializat, atat de sigur sunteti de dumneavostra! Felicitari!

obisnuiti-va cu ideea, sunt ambitios, par arogat, si lupt pentruu ceea ce cred, nu ca un catar dar cu siguranta nu voi accepta ca cineva cu aceleas drepturi egale sa imi spuna ceea ce ati spus la 10. Va felicit pentru ca ati ales sa fiti medic in Romania si va respect pentru curajul (sau prostia) de a alege meseria asta! Nu a fost cel mai bun sfat al meu? - Desigur? faptul ca asi fi omorat un om? DRAMATIZATII doar nu sunteti de parere ca dumneavostra l-ati salvat in momentul asta ca i-ati spus ca nu are nici apendicita, nici pneumonie! Inca imi mentin parerea ca pentru un utilizator TPU.ro am procedat mai mult decat corect!

| gyzzard a răspuns (pentru Amorezatul):

Nu am probleme cu parerea altora. Nu am probleme cu prostia sau nestiinta unora, atat timp cat sunt sfaturi inofensive.
Tu nu ai spus ca e parerea ta decat la diagnosticul de ipohondrie. Ai enumerat simptomele la 2 boli, si ai adus in discutie o boala care nu mai exista. Pe astea le-ai enuntat ca fiind adevaruri si nu pareri.
Nu am pretentia ca as fi salvat pe nimeni. Nu dramatizez. Daca ai dat un sfat, e clar ca te asteptai ca sa il urmeze. Altfel nu ai fi scris nimic. Si sfatul tau intarzie prezentarea la sectia de urgenta a unui spital pentru o boala potential letala. Fiecare sfat pe care il dai poate fi luat in calcul sau nu (asa spune si in pasajul curosul), dar asta nu te absolva pe tine de responsabilitatea de a da sfaturi corecte. Daca nu din punct de vedere penal, cel putin din punct de vedere moral. Fiecare om e responsabil de urmarile faptelor sale. Poate ar trebui sa te gandesti la consecinte si nu la fundite.
Pe cat punem pariu ca, in momentul cand a pus intrebarile astea nu avea nici unul din diagnosticele date? Nu o sa dau nici un diagnostic clar decat cand am motive sa cred ca asa e.
Si statutul de expert TPU, nu l-am dorit si nici nu l-am cerut vreodata. Si am fost departe de a fi fericit cand l-am primit.

| Amorezatul a răspuns (pentru gyzzard):

Nu dau sfaturi pentru ca sunt sigur ca o sa fie urmate ci pentru ca orice sfat poate fi folositor! Eu daca asi fi in locul dumneavoastra asi pune pariu pe parafa dumneavoastra sau macar asi garanta cu ea atunci cand raspudeti la intrebari. Dau sfaturi cu scopul de a ajuta, nu pentru a fi urmate. Dumneavoastra ati facut atac la persoana, eu va voi raspunde la fiecare, ca este dreptul meu! Nu ma gadesc la fundite pentru ca sunt aici si pentru a face ceva util. Ma acuzati de lucruri pe care si dumneavoastra uitati sa le omiteti cum ar fi faptul de a recomanda un control specializat! Daca vreti sa puneti pariu, va rog sa va garantati raspunsurile cu parafa de medic! Acceleas raspundere o aveti si dumneavostra ca si mine in cazul unei presupuse si ipotetice agravari unei boli potential letale. Daca ar fi sa o iau asa si o banala cazatura la genunchi poate fi letala. Asta nu este spital, domnule doctor este site in care fiecare are capacitatea de a decide ce sfat sa urmeze! Sunt alte sfaturi mai vulgare, mai idioate si mai rau de atat care atenteaza la integritatea personala si instiga la sinucidere! Doar nu va asteptati sa termin eu discutile! Aveti mult mai multa experienta decat cultura mea generala dar asta nu va permite sa fiti atat de arogant! - Defect profesional, am si eu unul asa ca poate de aia nu prea ne intelegem! Aici nu este spital! Sunt foarte curios totusi ce a facut utilizatorul care a pus intrebarea? S-o fi dus la un control specializat?

| gyzzard a răspuns (pentru Amorezatul):

1) Nu te-am acuzat ca nu ai trimis la specialist, ci ca ai dat informatii eronate.
2) Ca sunt alte raspunsuri mai grave, nu te absolva de nici o vina
3) Orice raspuns pe care l-am dat pot sa il justific din punct de vedere medical.
4) Parafa unui medic este pusa la bataie pentru orice decizie cu caracter medical.
5) Ai putea sa incepi sa iti asumi raspunderea pentru sfaturile tale. Daca nu poti sa iti asumi raspunderea, nu mai da sfaturi. Sfaturile tale pot avea consecinte. S-ar putea ca altii sa nu le ia ca fiind vorbe in vant.
6) De ce ar trebui sa spun sa se duca la un specialist?

| gyzzard a răspuns (pentru Amorezatul):

Nu sunt arogant. Doar imi dau seama ca orice vorba, orice sfat poate avea consecinte. Si un om normal isi asuma responsabilitatea pentru ceea ce spune. Tu spui ca sunt doar vorbe in vant. E o dovada de inconstienta sau de lasitate.
Iar remarca "Alegerea unui raspuns castigator, nu iti va garanta in acest caz si faptul ca esti sanatoasa cu toate ca te va linisti sa auzi asta!" spusa imediat dupa alegerea raspunsului castigator, imi spune ca vroiai sa ti se urmeze sfatul. sau sa ti se dea celebra fundita.

| Amorezatul a răspuns (pentru gyzzard):

Nu, inseamna ca trebuie sa urmeze un control specializat! Uitati-va bine la raspunsurile mele si veti vedea ca raspund si la intrebari care au deja funda, si de asemenea in cele medicale la toate recomand asta! ori la inceput ori la final! Concluzia a ceea ce am zis eu a fost sa se duca la medic, pentru ca un medic capabil va face diferente si v-a vedea sigur, eu am zis ipohindire ca in ziua de azi se exagereaza, am specificat controlul pentru ca medicul v-a lua in final decizia, planul meu este sa se duca la medic nu sa asculte de mine. Imi asum responsabilitatea a ceea ce spun, stati linistit! Pai normal ca o linisteste, sunteti medic si asta vreti sa scoateti in evidenta, ca sunteti superior, sau ca vreti sa fiti: Astfel de ce am face atat polemica, uitati-va numa pe raspunsurile mele, sa vedeti ca nu cer funda (au fost trei intrebari la care am cerut vot pentru ca mi-am spart capul 3 ore cautand informatii), si uitati-va sa vedeti ca raspund si la cele care au deja funda! Procedez cat de normal se poate pentru regulile site-ului! Mai bine ati da sfaturi aici: http://www.TPU.ro/......ina-1.html ori in alte domenii, pentru ca oricum, o tineti asa de 10 ore, ba e alba, ba e neagra! Ideea de a pune pariu in sine este o idee nesaatoasa? Cum puteti pune pariu pe viata unui bolnav? :))) Doar aia din Los Angeles facea asta in 91, dar noroc ca i-au dat afara pe toti! Ori ati putea da un raspuns aici: http://www.TPU.ro/......ina-1.html

| gyzzard a răspuns (pentru Amorezatul):

Fiecare informatie pe care o oferi, fiecare sfat pe care il dai are consecinte. Asta nu intelegi tu. Si nu am spus ca sunt doctor. Nici nu am mentionat ceva ca sa iti subminez autoritatea. Doar am corectat niste greseli pe care tu le-ai facut.
Nu am pus pariu niciodata pe viata unui om. Dar tu asta ai facut prin raspunsul tau. Atat timp cat doar iti dai cu parerea fara nici o baza de cunostinte, totul e ca la loto. Ti-am zis ce greseli ai facut. Poate ar fi cazul sa incepi sa iti asumi responsabilitatea pentru raspunsurile date.

| Amorezatul a răspuns (pentru gyzzard):

Vrabia malai viseaza, cand reaspunsurile mele vor periclita in vreun mod integritatea unui om, UN MOD PRACTIC SI REAL! Dumneastra gresiti ca va dati avizat si nu trimiteti oamenii la medic. In momentuul cand dumneavoastra veti trimite oamenii la medic atunci poate, doar POATE am sa raspund altfel. Faptul ca am o baza elementara si nu profesionala nu inseamna ca nu ajuta. Pana atunci sa visati linistit si muult si bine la momentul in care eu am sa imi asum o parere pe care doar dumneavoastra o credeti. Cea ca am fost iresponsabil.

| gyzzard a răspuns (pentru Amorezatul):

Ce baza elementara? Pana acum numai erori majore am obserat. Ce baza elementara ai daca nu sti simptomele la apendicita, la pneumonie?
Nu m-am dat avizat.
Omule, intelege doua lucruri, nu o sa pun pe drumuri un om daca nu cred ca are de ce. Ai vazut vreodata un om cu apendicita acuta? Ai vazut un om cu pneumonie? Daca ai fi vazut ai fi inteles de ce raspunsul meu e asa.
Citeste toate raspunsurile mele. daca e ceva grav, sau neclar intotdeuna spun unde sa se duca.
Daca te intreaba un om de ce are un cos pe fata, trebuie sa il trimit la specialist?
Citeste o carte de semiologie macar. Vorbim cand o sa ai baza aia de cultura medicala cu care te lauzi. Ca pana acum nu am vazut decat niste prostii penibile pe post de cunostinte medicale.
Uite aici: "Simptomele pneumoniei includ: tremurat, friguri, voma, clantanitul dintilor, durere mare în zona pieptului, temperatura ridicata, transpiratie accentuata, puls rapid, respiratie agitata, colorarea vinetie a buzelor si degetelor, stare mentala confuza sau delir, tuse care provoaca expectoratie mucoasa de culoare maronie sau verzuie." Simptomele de la 5 boli distincte puse impreuna.

| Amorezatul a răspuns (pentru gyzzard):

Uite, aveti mare dreptate, imi cere mii de scuze, milioane de scuze ca mi-am pierdut timpul cu dumneavoastra! V-am oferit explicatii la tot, dar imi pierd timpul cu dumneavoastra, inutil! Dumneavoastra mi-ati cerut explicatii si ati facut pe desteptul nu eu! De fapt de ce va mai agitati, nu stiu? Bucurati-va ca ati salvat o viata si gata, ce tot atat branza! Oricum...tot nu va dau dreptate! Sac, sac, sac - asa cum fac rommi!

| gyzzard a răspuns (pentru Amorezatul):

1) Nu mie mi-ai gresit.
2) Nu ti-am cerut explicatii ci doar ti-am spus ca gresesti si tu ai sarit ca nu esti medic si ai dreptul sa gresesti.
3) Ai dovedit clar ca nu dai decat sfaturi proaste.
4) Nu fac pe desteptul. Nu am salvat nici o viata. Ci doar ti-am cerut sa gandesti de doua ori inainte sa dai un raspuns medical.
5) Atat timp cat nu iti asumi responsabilitatea pentru faptele tale, nu o sa fi decat un las cu gandul la fundite si alte rahaturi necesare ca viata ta sa aiba un scop.

| Amorezatul a răspuns (pentru gyzzard):

1. Daca nu v-am gresit dumneavoastra de ce va comportati ca atare? 2. ati facut asta mai sus 3. depinde din ce punct de vedere privesti 4. puteai sa faci asta in alt mod, iar raspunsul nu este strict medical (sa inteleg ca de azi inainte trebuie sa fim electotehnisti sa vorbim despre televizoare? 5. considerati ca ati procedat corect in toate raspunsurile dv? va asigur ca scopul meu in viata nu sunt funditzele si va asigur ca aveti idei foarte preconcepute! Faptul ca nu vreau sa sa imi asum o chestie in care nu cred, ca am gresit ca am trimis-o la medic (nu mi-l asum), in comparatie cu tine, pe materia de cunostinte medicale mi-am asumat si lipsa de cunostinte medicale specializate. Care este problema si atunci care sunt solutile? Sunt dispus sa ascult!

| gyzzard a răspuns (pentru Amorezatul):

Daca nu te pricepi, si nu ai cunostinte solide, atunci de ce te arunci sa dai raspunsuri medicale? Iti place sa te aflii in treaba? Nu ai ce face acasa?
Omule, daca nu crezi in sfatul si informatiile pe care le-ai dat, de ce te-ai apucat sa scrii? Sau nu crezi ca ai trimis unui om informatii eronate? Ti-am cerut sa iti asumi responsabilitaea pentru fiecare raspuns.
Solutia: Da sfaturi numai pe domeniile pe care te pricepi. Citeste carti de medicina, si apoi raspunde. Si ai grija ca toate informatiile folosite sunt reale.

| gyzzard a răspuns (pentru Amorezatul):

1) Apendicita nu este de acuta. Diagnosticul de apendicita cronica e un diagnostic eronat si antic. Ceea ce se diagnostica ca apendicita cronica, in momentul actual se imparte in 5 sindrome care nu au nici o legatura cu patologia apendicelui cecal.
2) Apendicita acuta da dureri de intensiate variata. In diagnosticul apendicitei se iau in special caracterul durerii (aparitie in zona ombilicala, migreaza in fosa iliaca dreapta), varsaturile si inapetenta.
3) Pneumonia clasica cuprinde feba, junghi intercostal si frison. Pulsul rapid, respiratia agitata delirul, cianoza mucoaselor sunt semne de insuficienta respiratorie si de sepsis nu de pneumonie. Ok, o pneumoni poate evolua in insuficienta pulmonara acuta, dar atunci tratezi sepsisul, pneumoni si insuficienta. Daca la un pacient cu simptomele pe care le-ai descris, doctor pune doar diagnosticul de pneumonie, deja se poate vorbi de malpraxis.
4) nu confunda Sindromul Munchausen cu ipohondria. Pe langa asta, toate simptomele descrise se leaga. Iar cel care a pus intrebarea a afirmat si el ca se indoieste ca ar avea asa ceva.
5) Pneumonia intra in categoria bolilor tratate in urgenta. In cazul in care chiar ar fi fost ipohondru (desi nu gasesc nici un argument pentru diagnosticul tau), intai diagnostichezi pneumonia, apoi apendicita si apoi ipohondria.
6) De ce mai recomanzi control de specialiate daca esti asa de sigur ca e ipohondrie? Nu spui ca e ipohondru decat un om care sti sigur ca e sanatos.

| Amorezatul a răspuns:

Alegerea unui raspuns castigator, nu iti va garanta in acest caz si faptul ca esti sanatoasa cu toate ca te va linisti sa auzi asta! Pentru astfel de problemle trebuie consultat medicul! Succes, si ai grija de sanatatea ta!

| cosmin2904 a răspuns:

Esti racita la plamani probabil...
mergi la doctor sa te consulte si o sa-ti dea reteta pentru medicamentehappy
si cere-i si scutire pentru la scoala devil