| anonim_4396 a întrebat:

Imi rod unghiile si nu stiu cum sa scap de obiceiul asta prost... Inafara de faptul ca e inestetic, ma si dor ranile pe care mi le tot fac... Aveti vreo solutie magica sa scap de obiceiul asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

15% dintre adulti si 45% dintre adolescenti obisnuiesc sa-si roada unghiile. Cauzele care ii fac pe oameni sa isi roada unghiile sunt, de cele mai multe ori, de ordin psihic si apar ca urmare a emotiilor foarte puternice sau a stresului constant.
O vizita la psiholog... psihoterapia ajuta!
Sunt necesare vointa si motivatia de a renunta!

35 răspunsuri:
| monicaclaudia a răspuns:

Fate des cu crema pe maini asa cind o sa simti gustul cremei incet incet. o sa te dezobisnuiesti. dar trebuie sa si vrei.)). Solutii magice nu cred ca exista ))

| borsec a răspuns:

Da, da-ti pe ini cu crema cu gust naspa si urat mirositoare, si atunci cand ai tendinta sa ti-le rozi o sa dai cu nasul de mirosul ala naspa....si poate asa scapi

| hashe86 a răspuns:

Totul tine d mental
aceesi problema o aveam si eu, pana acum 2 3 ani.
dar am incercat sa ma controlez atunci cand aveam impulsul de le "ataca". si treptat, treptat am reusit sa nu mai fiu tentat sa le rod. a inceput chiar sa mi placa sa am o manichiura frumoasa si asta m a ajutat si mai mult sa ma dezobisnuiesc.
pentru inceput incearca sa le lasi sa creasca apoi fa ti o manichiura(sau roaga pe cineva sa ti faca). ai sa vezi ca iti va placea si iti va parea rau sa o strici.
bafta

| sergiu25bc a răspuns:

Am 25 ani acus fac 26 si acelasi lucru patesc si eu.adica imi rod unghiile, la 1 momendat am incetat dar apoi iar am inceput sa fac acest lucru

| デイダラくん a răspuns:

Si eu mi le rod, dar stai linistita ambitia mea este ca o cunostinta nu si le roade si le are foarte faine unghiile si asta m-a cam dezobisnuit de obicei... m-am gandit ca vreau si eu unghii ca ale ei...si acum le amwinkingn gaseste-ti de lucru mananca un fruct, musca-ti buza de jos, mesteca guma. orice oricum unghiile au microbi, pileste-le casa acoperi ranile facute sau nu stiu, Trebuie si puine vointzawinking

| Carlamonicaanghele a răspuns:

Si eu am avut obiceiul asta. si mi le-am dat cu lac. noaptea imi puneam niste manusi subtiri din bumbac deoarece atunci ma apuca se le rod.acum au inceput sa imi creasca frumos

| kalymari a răspuns:

Exixta un tratament amar pentru asta la farmacie ...si iti poti lua si unul pentru cresterea unghiilor...eu sufar de chestia asta si am incercat mai multe metode ...au mers un timp si dupa aia nu m-am putut abtine dar conteaza sa iti doresti fff mult asta si vei reusi :* succes

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna! buna ideea lui aliosa6, daca vezi ca dupa o saptamana nu avansezi in rezultate eu zic sa mergi la doctor! cel de familie, apoi vezi ce-ti recomanda acesta si daca nici asa nu merge e cazul sa vezi un psiholog! eu cunosc pe cineva care pana la urma s-a lasat de ros unghiile, nu stiu prin ce miracol, INSA unghiile nu i-au mai crescut sunt minuscule, pentru ca le-a ros prea mult timp!?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Freaca-ti virfurile degetelor cu ardei iute!winking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu faceam asta in copilarie si bunica ma dadea cu ardei usturat sau cu nu stiu ce radacina amara pe unghii ca sa simt gustul nasol cand le bag in gura...Cred ca a functionat, ca nu mai fac asta...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cred ca e un exercitiu de autoeducare...eu aveam un tic si mai pacatos – la stres imi smulgeam sprancenele si urata mai eram! Cu timpul am invatat sa ma controlez, tine de vointa cred...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vaaaaaaaaaaaaaa rog spuneti-mi ce sa fac sa nu mai imi rod unghiile vvvvvvvvvvvvvvva rog va implor

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu imi rod unghiile de 10 ani si inca continui.De fapt nu e neaparat stresul, e obisnuinta de a fi mereu cu mana in gura.Inca incerc sa am si eu unghii mari si frumoase dar nu vad nici o solutie

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu una... cand am unghiile date cu lac nu mi le mai rod...asa m-am dezobisnuit de acest obicei prost... avand unghiile date cu lac, timp de cateva saptamani, iar apoi cand am vazut cat de frumos arata, nu am mai vrut sa le rod...happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am auzit ca sunt niste solutii la farmacie, amare pentru treaba asta. Eu am o alta problema, nu imi rod unghiile, din contra nu am nimic cu ele, chiar le las foarte lungi, dar imi rod pielitele de pe langa unghii...Nici nu stiu cand ma trezesc cu degetul in gura. cred ca am o problema majora.sunt canibala. Ideea e ca daca vrei sa scapi, trebuie sa te si tii de datul cu creme, sau sa te dea cineva mereu, pentru ca tu nu te vei da. vei uita de ele, si in timpul asta tot cu mana in gura vei fi. Spun din propria experienta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai, trebuie cite putin sa incetam sa nu roadem ca nu sintem soareci.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna. cred ca sunt multi care au aloe vera pe acasa [sau pot procura de undeva]asa ca date pe unghii cu gelul ala amar -cand vei baga degetul in gura crede ma il vei lasa in pace la ce amar e.in plus acel gel iti trateaza si acea pielita din jurul unghiei -e produs natural. pa pa mult noroc la mine a functinat si am fost o mancatoare inraita de unghii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu am aceiasi problema, am ambitie sa nu mai imi rod unghiile dar nu dureaza mai mult de cateva ore laughing am reusit sa ma las si de funat dar de ros pe unghii nu ma pot lasa! Cred ca are dreptate "Antonia" trebuie sa facem o vizita la psiholog...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asa aveam si eu obiceiul sa imi rod unghiile si pielea de pe degete(ce obicei neigienic si scarbos) le rodeam de la varsta de 10 ani...se vedea carnea la degetul aratator de la mana dreapta, pana in clasa a 5-a...nici acum nu stiu cum am scapat de acest obicei dar cred ca in mare parte era din cauza stresului si a emotiilor, dar o sa te saturi de mancat laughing) pana la urma

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Foloseste lac amar. Este foarte bun!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu o sa-mi pun unghii false! Sa-mi stea o luna si apoi sa vad daca mi-au crescut celelalte pe dedesup.Doamne,urat e sa mananci unchii, nu stiu ce ma atrag asa tare!laughing... Mi-am implinit multe vise in viata asta.cred ca asta ar fi cel mai mare, sa scap de ticul asta hidos!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu am avut obiceiul asta. si mi le-am dat cu lac. noaptea imi puneam niste manusi subtiri din bumbac deoarece atunci ma apuca se le rod.acum au inceput sa imi creasca frumos

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu de la varsta de 4 ani mi le rod si momentam am 13 ani ca sa scap de acest obicei mestecam guma sau rontaiam ceva folosesc un lac de unghii pentru asa ceva se gaseste la farmacii sie ste doar 120 de mii dar recunosc are efect! mult succes

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Imi mananc unguiile de a maini de multi ani ce trebuie sa fac?
am incercat sa nu le mai mananc, dar tot mil-e mananc cand sunt nervoasa

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

și eu am aceeași problemă îmi rod unghiile de mică. nu știu cum să scap de acest prost obicei...am încercat și cu lac amar și cu toate leacurile pe care le-am aflat. sper sa mi se împlinească visul acesta. am unghiile foarte mici le rod din carne... vreau și eu unghii mari și frumoase cred că o sa fac o vizită la psiholog

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu am 17 ani.si de mica imi rod unghiile.am incercat cu ardei iute, cu lac amar, cu creme.cu tot.si degeaba.la un moment dat imi dadea mama cu lingura de lemn peste maini sa mi le scot din guralaughing si tot degeaba. e foarte enervant.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si eu imi rod unghiile de mica. am incercat cu lac amar, cu creme cu de toate. da' deageaba laughing

| capricc a răspuns:

Iti recomand sa citesti cap coada http://fucsia.ro/ajutor-imi-rod-unghiile-cum-sa-te-lasi-de-rosul-unghiilor/ te va pune pe ganduri

Răspuns utilizator avertizat